ЕКОНОМИЈА

Британскиот бизнис е против независноста на Шкотска

Повеќе од 100 бизнис лидери се изјаснија против независноста на Шкотска. Тие рекоа дека не гледаат никаква економска оправданост за ваквиот потег. Досега тоа е најзначајната позиција на британскиот бизнис по прашањето со шкотската независност, забележува агенцијата Ројтерс. Во соопштението на некои од најголемите британски компании се вели дека исходот …

Повеќе »

Руски гиганти инвестираат во Мексико

Руските гиганти “Гаспром” и “Лукоил” се заинтересирани за инвестиции во производството на електрична енергија во Мексико. Ова го соопшти Bloomberg, повикувајќи се на генералниот директор на агенцијата “ProMexico” Франсиско Гонзалес Дијаз, посветена на промовирање на мексиканските производи надвор од границата. Благодарение на реформите во секторот на електрична енергија во Мексико …

Повеќе »

Италијанскиот одговор на кризата

Овие денови италијанскиот премиер Рензо со самодоверба напиша на Твитер дека Италија очекува од Европа милијарди инвестиции, ветени од претседателот на ЕК, Јункер. Доаѓа ли навистина крајот на “големото штедење”? Во 2011 година, во екот на финансиската криза, италијанскиот скулптор Маурицио Кателан на плоштадот пред берзата во Милано постави инсталација, …

Повеќе »

Оваа година од Русија можe да протечат 110 милијарди долари

Од Русија оваа година може да протече капитал во износ од 110 милијарди долари. Тоа го предвидува поранешниот министер за финансии на Русија и шеф на Комитетот за граѓанска иницијатива Алексеј Кудрин на конференцијата во Американската стопанска комора. „Пред извесно време претпоставував дека сумата ќе достигне 150 милијарди долари, но …

Повеќе »

Грција излегува од кризата! Нема да сака нов заем

На Грција не и треба нов заем и нема да сака нов план за спас од доверителите на (Европската унија) ЕУ и (Меѓународниот монетарен фонд) ММФ. Тоа го изјави грчкиот премиер Андонис Самарас. За весникот “Прото тема”, тој додаде: „Вториот кредит ќе истече на крајот на декември и од почетокот …

Повеќе »

Премиерот Груевски на бизнис форум во Ескишехир

Владината делегација предводена од премиерот Никола Груевски, која од вчера е во неколкудневна посета на Република Турција, денеска ќе учествува на бизнис форум што ќе се одржи во градот Ескишехир, соопштија од владата на РМ. На бизнис форумот ќе бидат презентирани поволностите што им се нудат на странските инвеститори за …

Повеќе »

Меркел e горда со буџетот на Германија

Канцеларката Ангела Меркел се гордее со силниот буџет на Германија. Таа уште еднаш ги повика и останатите европски земји да ги почитуваат општите фискални правила. Меркел пред пратениците во Бундестагот рече дека Германија може да биде “горда” на балансирањето на федералниот буџет за 2015 година за прв пат во последните …

Повеќе »

Германија станува побогата од извоз на стоки

Иако руските санкции за забрана за увоз на прехранбени производи за првпат во својата историја, Германија успеала да извезе стока за повеќе од 100 милијарди евра. Во јули приходите од извоз се зголемени за 8,5 проценти до 101 милијарди евра. “Ова е рекорд”, велат статистичарите. “Најзначителен придонес за него има …

Повеќе »

Еврото со најголема загуба во последните 3 години

Во четвртокот еврото ја забележа најголемата дневна загуба во однос на доларот за последните три години, откако ЕЦБ ги намали каматните стапки и изјави дека ќе започне програма за откуп на средства за да спречи дефлација. Доларот го забележа најголемиот еднодневен раст во однос на кошницата на шест големи валути …

Повеќе »