ЕКОНОМИЈА

И Данска поднесе апликација за азиската Светска банка

Данска поднела апликација за пристапување кон Азиската банка предводена од Кина за инфраструктурни инвестиции, позната уште како “кинеската” Светска банка. Ова го соопшти кинескиот министер за финансии доцна во неделата, пренесе агенцијата Ројтерс. Според информациите од министерот, европската страна пројавила желба да стане еден од креаторите на новата финансиска институција. …

Повеќе »

Брисел и даде 5-дневен ултиматум на Грција

За да добие меѓународна економска помош, Грција треба да претстави ревидиран план од реформи до понеделник, пренесе Bloomberg. Во средата, земјите од Еврозоната и шефовите на Европскиот фонд за финансиска стабилност го поставија овој краен рок, откако стигнаа до заклучок дека Грција немала право да користи 1,2 милијарди евра од …

Повеќе »

Даночните оази на Грците се најбрзата и најефективната мерка да се набават пари

Во последниве месеци, Грција постојано се прашува од каде да најде пари, да не банкротира и да има и доволно за популистички социјални плаќања. Еден австриски научник дава одговор на ова прашање. “Грците во швајцарски банки чуваат барем 80 милијарди eвра”, вели економистот Фридрих Шнајдер од универзитетот во австрискиот град Линц. Според …

Повеќе »

Еве што истакнаа Меркел и Германија на Грција

Грција и Германија треба да работат напорно за да ги надминат навредливите стереотипи еден кон друг, кои се зголемени во текот на кризата во еврозоната, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Според него важна тема на разговорите била билатералната соработка. “Грците не …

Повеќе »

Почината таткото на „сингапурското економско чудо“

На 91-годишна возаст почина првиот премиер на Сингапур, пренесе Reuters. Во соопштението на властите се вели дека тој починал во болница, додека се борел со тешка пневмонија. Министерот ја предводел Владата на Сингапур од 1959 година до 1990 година. Тој се смета за “татко на сингапурското економско чудо”, благодарение на …

Повеќе »

Швајцарија и Луксембург влегуваат во Азиската банка на Кина

Швајцарија и Луксембург планираат да се приклучат кон Азиската банка за инфраструктурни инвестиции (Asian Infrastructure Investment Bank – AIIB), најавија од Министерството за финансии на Кина. Велика Британија, Франција, Германија и Италија исто така веќе ги најавија своите намери да се придружат. Некои ја сметаат банката како главен конкурент на …

Повеќе »

Еврокомесар: ЕУ нема по секоја да ја задржи Грција во еврозоната

Европската унија не е подготвена да ја задржи Грција во еврозоната по секоја цена, изјави еврокомесарот за економски прашања, Пјер Московиц во интервју. Тој додаде дека евентуалното излегување на земјата ќе донесе огромни штети на монетарната унија, објави Ројтерс. “Еврогрупата има огромна желба да ја задржи Грција во еврозоната. Сепак …

Повеќе »

Египет ќе гради нова административна престолнина

Владата на Египет и инвестициската компанија од ОАЕ Gulf Investment Сorporation во саботата потпишаа договор за изградба на нова административна престолнина на Египет во источниот дел на земјата. Потпишувањето на документите се случи во рамките на тековната конференција во Египет за економски развој и инвестиции. На церемонијата присуствуваше и претседателот …

Повеќе »

Индија е светла точка во светската економија

“Меѓу новите пазари, како и во споредба со развиените економии, Индија е светла точка”. Тоа го изјави шефот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард пред разговорите во Њу Делхи со премиерот Нарендра Моди. Лагард ја повика Моди да вложи повеќе напори за зголемување на економијата, додавајќи дека Индија има “можност …

Повеќе »