ЕКОНОМИЈА

Ципрас му заѕвони на Путин

Премиерот на Грција Алексис Ципрас и претседателот на Русија Владимир Путин разговарале за резултатот од референдумот во телефонски разговор, пишува во официјалната страница на Кремљ. Претходно дописникот на “Гардијан” во Атина Елена Смит, информираше дека грчките телевизии вонредно пријавиле дека Ципрас имал телефонски разговор со Владимир Путин. Според соопштението на …

Повеќе »

Министерот за финансии на Грција Јанис Варуфакис поднесе оставка

Министерот за финансии на Грција, Јанис Варуфакис објави дека поднесува оставка на социјалната мрежа Twitter, пишуваат светските агенции. Одлуката доаѓа неколку часа откако владата постигна огромна победа на референдумот на кој граѓаните ги отфрлија спасувачките мерки на доверителите. “Набрзо по објавувањето на резултатите од референдумот, бев свесен со одредени параметри …

Повеќе »

Ако народот изгласа „Да“, Грчката влада си поднесува оставка

Грчката влада може да поднесе оставка, ако одговорот на референдумот биде “да” на предлогот на доверителите, изјави министерот за финансии Јанис Варуфакис за австралиско радио, пренесува франс прес. “Може да поднесеме оставка, но тоа ќе го направиме во духот на соработката со оние кои ќе ја преземат штафетата”, рече министерот. …

Повеќе »

Во Австрија собираат потписи за референдум за излегување од ЕУ

Според изданието, авторите на петицијата се сигурни дека ако Виена излезе од власта на Брисел, економијата на земјата ќе се подобри значително – во просек по 10 илјади долари за секое семејство годишно. Австријците сакаат укинување на санкциите против Русија. За да се разгледа иницијативата во парламентот, до 1 јули …

Повеќе »

Грција ги прифаќа условите на доверителите

Грчкиот премиер ги прифатил условите на доверителите, покажува писмото со кое располага Financial Times. Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги прифаќа условите на доверителите, претставени минатиот викенд. Ова го соопшти новинарот на Financial Times Питер Шпигел, кој располага со писмо на Ципрас до раководителите на Европската комисија, Меѓународниот монетарен фонд и …

Повеќе »

Грција има „План Б”

Атина има “план Б” во случај Европа да не го обнови финансирањето на Грција. Тоа го вели во интервју за телевизија „Россия 24“ министерот за реформите, заштитата на животната средина и индустрија Панајотис Лафазанис. “Сметам дека на референдумот Грците ќе го кажат своето “Не” на оваа уцена, која ја наметнува …

Повеќе »

Еврозоната и откажа љубов на Грција

На седница преку телеконференција синоќа Еврогрупата разговараше за можноста за обезбедување на Грција програма за финансиска помош до одржувањето на грчкиот референдум. Телеконферентната седница на Еврогрупата за Грција веќе заврши и ќе има нова слична седница утре наутро, објавија светските агенции. Краткотрајното продолжување на грчката спасувачка програма и “отсекувањето” на …

Повеќе »

Економијата на Порторико е на работ на колапс

Економијата на Порторико е во сериозна криза во последните неколку години, која се должи на неправилно потрошени државни ресурси, повисоки цени на енергијата и зависност од долговите кои државата ги има преземено. „Порторико не може да продолжи да го плаќа својот долг од 73 милијарди долари”, предупреди гувернерот на земјата …

Повеќе »

Денес истекува рокот за Грција

Денес истекува рокот на спасувачката програма за Грција. Денес Атина треба да плати и 1,55 милијарди евра обврски кон Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Премиерот Алексис Ципрас вели дека неговата земја нема да изврши плаќање кон Фондот. “Како е можно доверителите да очекуваат да ја исплатиме обврската кон ММФ, кога банките …

Повеќе »