ЕКОНОМИЈА

900 илјади места во IT секторот на Германија

Во контекст на поволната економска конјуктура во Германија оваа година бројот на работните места во информатичката и комуникациската технологија во Германија за прв пат ќе надмине 900 000 и се очекува новите позиции да бидат 12 000. Ова го покажуваат податоците на Федералниот институт за информатичка технологија, телекомуникации и нови …

Повеќе »

Цените и невработеноста во Јапонија одат по долна линија

Потрошувачките цени во Јапонија се намалени за 0,2% во јануари на годишна основа за трет последователен месец, со што хроничната дефлација продолжува додека ситуацијата со вработувањето не се подобрува, пренесоа светските агенции. Јапонскиот премиер Шиндзо Абе ја презеде премиерската функција во декември минатата година и вети дека ќе се бори …

Повеќе »

Се забавува растот на бразилската економија

Бразилската економија, која е шестата по големина во светот, доживеа забавување на растот. За 2012 година растот изнесува 0,9 отсто. Да постетиме дека најлош беше резултатот од 2009 година, покажуваат денеска објавените официјални податоци. Во четвртиот квартал бразилската економија порасна за 0,6 отсто – со пониски стапки од очекувањата. Пред …

Повеќе »

Британската економија се намалила за 0.3% во четвртиот квартал

Британската економија ослабела во четвртиот квартал, откако извозот на земјата регистрирал пад. Несигурноста во економската средина довела до намалување на инвестициите на бизнисот, што исто така имало негативен ефект. Економијата на Велика Британија постигна пад од 0.3% во четвртиот квартал минатата година.

Повеќе »

Акциите во Токио, индекси во САД

Берзата во Токио ја затвори денешната седница со значителен пад на акциите поради поскапувањето на јенот. Водечкиот индекс Nikkei-225 во Токио се намалил со 144,84 поени или 1,27% до ниво 11 253,97 поени на крајот на трговијата. Вчера индексот веќе изгубил 2,26% од својата вредност од истата причина. На крајот …

Повеќе »

Новите податоци избришани со надеж дека еврозоната излегува од рецесијата

Надежите дека еврозоната може да излезе од рецесијата наскоро, беа објавени во четвртокот, откако податоците покажаа неочекувано влошување во февруари, а особено во Франција, соопшти Ројтерс. Економистите очекуваа дека индексот PMI (Purchasing Managers ‘Index) во услужниот сектор – еден од раните месечни индикатори за економската активност ќе се додаде кон …

Повеќе »

Шојбле ја заштити Франција од критиките за буџетскиот дефицит

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле ја заштити Франција од критиките на Европската централна банка поради буџетскиот дефицит на земјата и изрази уверување дека Париз ќе се придржува кон обврските, пренесува “Ројтерс”. Европската комисија прогнозира дека францускиот дефицит ќе биде 3.7% од БДП оваа година, што е над целта од …

Повеќе »

Даноците во Италија со најголемо значење за електоратот по изборите

Кој и да победи на парламентарните избори во Италија во недела, кризата во земјата најверојатно ќе продолжи, а следната влада нема да биде доволно стабилна за да им помогне на реформите потребни за заздравување на економијата, пишуваат од Reuters. Според резултатите во двете недели пред гласањето Берсани освои 35%, а …

Повеќе »

Полска се уште не е подготвена да влезе во еврозоната

Полска се уште не е подготвена да влезе во еврозоната, изјави во интервју за весникот “Фајненшл тајмс” полскиот министер за финансии Јацек Ростовски. “Дури откако ќе биде договорен патоказот за условите за пристапување на Варшава кон еврозоната и се завршат структурните реформи на полската економија, може да се размислува и …

Повеќе »