ЕКОНОМИЈА

Претседателот Пендаровски ги потпиша законите за ратификација на спогодбите за отворање на два нови гранични премини со Република Грција

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги потпиша указите за прогласување на Законот за ратификација на Спогодбата меѓу Република Северна Македонија и Република Грција за отворање нов граничен премин меѓу двете земји кој ќе ги поврзува Мајден во Република Северна Македонија и Промахoи во Република Грција, и на …

Повеќе »

Потврдена одличната одбранбена соработка со Австрија – средба на заменикот министер Максути со директорот за одбранбена политика, генерал – мајор Јохан Франк

Билатералната одбранбена соработка помеѓу Република Северна Македонија и Австрија е на исклучително високо ниво, заклучија на вчерашната средба во Министерството, заменикот – министер Беким Максути и директорот за одбранбена политика во австриското Министерство за одбрана, генерал – мајор Јохан Франк. Заменикот – министер Максути во контекст на членството во НАТО, …

Повеќе »

Разрешени неколку директори и членови на одбори

На вчерашната седница Владата на Република Северна Македонија донесе повеќе одлуки за разрешување и именување на директори, в.д. директори и членови на управни и надзорни одбори на агенции, инспекторати, управи, државни претпријатија и јавни установи. Листата за разрешувања и именувања во надлежност на Владата на Северна Македонија, е во прилог …

Повеќе »

Бектеши: Градиме предуслови за иднината на Попова Шапка

Интензивно се работи на реконструкција на патотот од Тетово – Попова Шапка, а се очекува до крајот на септември оваа делница долга 18,2 километри да биде целосно реконструирана. Министерот за економија Крешник Бектеши заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран …

Повеќе »

Вицепремиерот Анѓушев на средба со стопанските комори: Владата реализираше низа мерки и ќе продолжи со унапредување на политиките во насока на побрз и одржлив раст на стопанството и економијата

Владата и бизнис секторот имаат отворена и искрена комуникација, преку која се креираат и имплементираат најсоодветни политики за побрз и одржлив економски раст во Република Северна Македонија, истакна вицепремиерот за економски прашања д-р Кочо Анѓушев на вчерашната трета седница на Комисијата за јавно приватен дијалог, која се одржува во рамките …

Повеќе »

Премиерот Заев имаше средба со амбасадорката на Република Црна Гора

Средба на премиерот Заев со црногорската амбасадорка Петровиќ: Република Северна Македонија покажа дека може да се носи со важни прашања, вклучувајки ја и борбата со корупцијата, ЕУ треба да даде позитивен сигнал за интеграциите Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, имаше средба со Марија Петровиќ, амбасадорка на …

Повеќе »

Средба на премиерот Заев со кинеската амбасадорка Лисјен: Конструктивните политики носат добро за државата и граѓаните, економската соработка меѓу државите се развива

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев имаше средба со Јин Лисјен, амбасадорка на Народна Република Кина, која го завршува својот мандат во земјава. На пријателската средба се потврдени добрите билатерални односи помеѓу Република Северна Македонија и НР Кина, коишто во изминатите, повеќе од две години, бележат напредок …

Повеќе »

Министерот Нуредини одржа средба со амбасадорката на Швајцарија Н. Е. Г-ѓа Сибил Зутер Техада

На 22 јули, 2019 година министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини одржа средба со амбасадорката на Швајцарија Н. Е. Г-ѓа Сибил Зутер Техада . Амбасадорката Техада на средбата истакна дека поддршката од страна на Швајцарската влада е насочена, меѓу другото, и на инфраструктура и животна средина, конкретно …

Повеќе »

ССК: Јакнење на економската дипломатија со квалитетни кадровски решенија

Владеење на правото и борба против корупцијата, зајакнување на економската дипломатија, демонстрирање проактивно лидерство, како и минимизирање на поларизацијата во општеството предизвикана од континуираните политички превирања се клучните приоритети на деловната заедница кои беа презентирани во Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) на првата работна средба на претседателот на …

Повеќе »