ЕКОНОМИЈА

Шпанската економија ќе се опорави до крајот на 2014 година

Шпанија ќе се ослободи од рецесијата до крајот на 2014 година, а во 2015 ќе забележи и економски раст. Ова го покажуваат податоците од истражувањето на Bloomberg. Поводите за оптимизам се предизвикани од ублажување на мерките за штедење наметнати на земјата од Европската унија. Уште во првиот квартал на 2014 …

Повеќе »

Русија го отвора извозниот пазар за природен гас

Уште во текот на оваа година Русија може да го отвори својот извозен пазар за природен гас, кој во моментов е под контрола на гигантската компанија Газпром, рече вицепремиерот Аркадиј Дворкович. Според неговите зборови, тоа би можело да се случи уште до крајот на годината, ако азискиот пазар биде приоритет.

Повеќе »

S & P ја зголеми перспективата на економијата на САД

Американската агенција Standard & Poor’s ја зголеми перспективата пред долгорочниот кредитен рејтинг на САД од “негативна” на “стабилна”. Најголемата економија во светот ја задржува оценката за долгорочните обврзници на “АА +”. Можноста САД да загуби дел од високиот рејтинг на краткорочен план е помалку од 33%, пишува во своето мислење …

Повеќе »

Франција: Реформа во банкарскиот сектор

Француските пратеници ги одобрија реформите во банкарскиот сектор, одвојувањето на шпекулативните активности на банките и банкарството на мало, без притоа да се дојде до вистинска поделба, како што вети Франсоа Оланд во кампањата за претседатели, пренесе AFP. Реформата изолира шпекулативни активности на банките, кои не се од корист за економијата …

Повеќе »

Германија инсистира на строги мерки против социјалниот туризам

Германија има намера да воведе строга контрола на имигрантите, кои пристигнуваат од други членки на Европската унија и се обидуваат да ги искористат предностите на општествениот систем на земјата. Тоа го изјави германскиот министер за внатрешни работи Ханс-Петер Фридрих. Еврокомесарот за внатрешни работи Сесилија Малмстром, сепак, истакна дека земјите членки …

Повеќе »

Бум на сивата економија во Европа

Даночната несигурност, засилените прописи на пазарот на трудот и зголемувањето на недоверба во европските влади се причина многу Европејци да се насочат кон неформалниот сектор. Тоа го покажува истражувањето на Институт за економски прашања од професор Колин Вилијамс од Sheffield University. Според истражувањето сивата економија обезбедува вработување до 30 милиони …

Повеќе »

135 000 нови работни места во приватниот сектор во САД

Приватниот сектор во САД примил 135 000 нови работни места во мај, што се покажа значително под просекот на очекувања на аналитичарите за 165 000, покажаа податоците на консултантската компанија ADP. Податоците поднесоа уште прашалник кога ќе биде запрена политиката на Банката на федералните резерви за стимулирање на економијата.

Повеќе »

Чешка останува во рецесија

Економијата на Република Чешка останала во длабока рецесија, откако се намалила за уште 1,1% во првиот квартал на 2013 година во однос на претходниот тримесечен период, пренесоа американските медиуми. Чешката статистичка служба соопшти дека БДП е намален за 2,2% во однос на претходната година, и ги надмина очекувањата на аналитичарите.

Повеќе »

Трговскиот дефицит на САД се зголеми значително

Трговскиот дефицит на САД се зголемува во април, откако во март достигна најниско ниво во изминатите три години, пишува Bloomberg. Податоците на Министерството за трговија покажуваат дека разликата помеѓу увозот и извозот е 40.3 милијарди долари и расте со 8,5% во однос на претходниот месец. Сепак резултатот е под очекуваните …

Повеќе »