ЕКОНОМИЈА

Бројот на туристите во однос на лани е зголемен за 6.9%

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во ноември 2014 година изнесува 36 475, а бројот на ноќевањата изнесува 81 307. Бројот на туристите во ноември 2014 година, во однос на ноември 2013 година, е зголемен за 6.9%, а бројот на ноќевањата е зголемен за 2.9%. Бројот на …

Повеќе »

Швајцарскиот франк поскапе за 30%

Швајцарскиот франк поскапе за речиси 30% во однос на единствената валута во четвртокот. Соопштението на централната банка предизвика хаотична реакција на пазарот, и во првите минути по него курсот достигна 0.8052 франци за евро, пред да падне до нивоа околу 1.03 франци. Швајцарската валута поскапе и со околу 25% во …

Повеќе »

НБРМ: Економијата и понатаму закрепнува со солидно темпо

На 13.1.2015 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на која беа разгледани состојбите во домашната економија и земјите во регионот, движењата на меѓународните и домашните финансиски пазари и најновите макроекономски показатели во контекст на поставеноста на монетарната политика. Oцената на економските и финансиските …

Повеќе »

Русија губи 3 трилиони рубљи при 50 $ за барел

Рускиот буџет за оваа година ќе изгуби 45,6 милијарди долари приходи, ако просечните цени на нафтата бидат околу 50 $ за барел. Тоа го изјави денеска рускиот министер за финансии Антон Силуанов. На прес-конференцијата Силуанов рече дека неговото министерство ќе предложи на парламентот на земјата да одобрува намалување за 10% на …

Повеќе »

Кои ќе бидат најрастечките пазари во 2015 година

Падот на цената на нафтата дефинитивно оди во корист на економиите на земјите, увознички на суровината. Сепак многу од растечките економии се очекува да продолжат да се карактеризираат со слаб раст, меѓу кои ќе биде и Кина. Инвеститорите треба да се исклучително селективни во изборот на растечки пазари за оваа …

Повеќе »

Германија се согласи Грција да излезе од еврозоната

Германското списание “Шпигел” тврди дека канцеларката Ангела Меркел и министерот за финансии Волфганг Шојбле го сменија својот став за излегување на Грција од монетарната унија. Германската влада излезе со нова позиција по прашањето за излегувањето на Грција од еврозоната, која досега беше негативна, пренесоа Reuters и ТААС, повикувајќи се на …

Повеќе »

Дали економското чудо во Германија се приближува кон крајот?

Германија е на работ на рецесија, која може да доведе до нова ера на слаб економски раст. Во текот на овие 5 години силата на германската економија не престана да изненадува. Таа се опорави побрзо по банкарската криза во 2007 година. Сега сепак растот речиси престана. Водечките економски институти во …

Повеќе »

Јункер: 2015-та ќе биде тешка година за Европа

2015 година ќе биде тешка за Европа, особено во сферата на економијата. Ова го изјави претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер во интервју за Deutsche Welle. Според Јункер, Европа треба да се фокусира главно на реализацијата на инвестиционите програми и нивната вредност од 315 милијарди евра, како и на создавање …

Повеќе »

Украина: голема финансиска криза

Економијата на земјата се намалила за 7,5%, а инфлацијата е 21% од почетокот на 2014 година. Валерија Гонтарева, гувернер на украинската централна банка, рече дека земјата е погодена од “голема финансиска криза”. Во поддршка на ова свое тврдење таа изнесе податоци за БДП-то, кое е намалено со 7,5% од почетокот …

Повеќе »