ЕКОНОМИЈА

Зошто САД можат да бидат следниот растечки пазар

САД поминуваат низ индустриска ревитализација. Тие се поголем растечки пазар во светот, на кој ќе погледнат инвеститорите. Ова го тврди во интервју за “Волстрит џурнал” инвестицискиот визионер и консултант Антоан ван Агтмаел. Тој верува дека повеќето набљудувачи допрва ќе го сфатат тоа. Според него има пет причини поради кои САД …

Повеќе »

Невработеноста во арапскиот свет достигна 20 милиони луѓе

Невработеноста во арапските земји се зголемила до 16% во 2012 година, изјави лидерот на Арапската работничка организација Ахмед Мохамед Лукман, пренесува Еаstok. “Стапката на невработеност во земјите во арапскиот свет беше 14% во 2010., што е еквивалентно на 17 милиони луѓе без работа”, истакна Лукман за време на работната посета …

Повеќе »

Словенската невработеност држи стабилен процент

И во февруари стапката на невработеност во Словенија останува стабилна – 13,6%. Таа е непроменета во однос на претходниот месец, покажува статистиката. Вкупниот број на регистрирани невработени лица е 124 066 лица во работоспособното население од 912 929.

Повеќе »

Moody’s ја намали оценката за Кина

Меѓународната агенција за рејтинг Moody’s го анализираше намалувањето на оценката за кредитната перспектива на Кина од “позитивна” на “стабилна”, пренесе ИТАР-ТАСС. Овa значи дека во блискo време Moody’s не планира да го зголемува рејтингот на кинеската економија.

Повеќе »

Економијата на Кина се зголемила само со 7,7% во првиот квартал

Економијата на Кина се зголеми само со 7,7% на годишна основа во првиот квартал на годината, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Резултатот бележи забавување од 0,2 процентни поени во однос на претходниот квартал, кога растот беше 7,9%. Пријавеното темпо, исто така е под многу од предвидувањата во приватниот …

Повеќе »

Јужна Кореја ќе ја стимулира економијата

Јужна Кореја е уште една азиска земја која се обидува да го стимулира економскиот раст преку програма за стимулирање на економијата во износ од 17,3 трилиони долари, објави “Би-Би-Си”. Средствата ќе бидат искористени за поддршка на малите и средни извозници, за создавање на работни места, за стимулирање на пазарот на …

Повеќе »

Светската трговија со раст од 3.3%

Светската трговска организација (СТО) очекува растот на светската трговија да остане ист оваа година поради кризата со суверените долгови во Европа, но прогнозира обновување на показателите во 2014 година. Според аналитичарите на СТО индикаторите за светската трговија, намалена е оценката за раст на светската трговија до 3,3% во 2013 година …

Повеќе »

Доларот попушти во однос на јенот и еврото

Доларот отстапи од речиси 4-годишен врв против јенот во вторникот, откако инвеститорите прибраа дел од профитот, реализиран по драстичното поевтинување на јенот. Тенденцијаta за слабеење на јапонската валута се уште постои, откако Јапонската централна банка започна невиден план на агресивна монетарна политика.

Повеќе »

Националната банка на Грција и Eуробанк ќе бидат национализирани одделно

Грција го замрзна спојувањето на Националната банка на Грција (NBG) и “Еуробанк”, како резултат на што требаше да се создаде најголемата банка во земјата. Тие ќе бидат национализирани поединечно. Обединувањето на NBG и “Еуробанк”, за кое банките го објавија во октомври 2012, ќе биде замрзнато и наскоро Грчкиот фонд за …

Повеќе »