ЕКОНОМИЈА

ММФ: Години ќе бидат потребни за економско опоравување

Кризата предизвикана од пандемијата на новиот коронавирус трае подолго отколку што се очекуваше. На некои држави ќе им требаат години пред нивните економии повторно да растат, изјави денеска првиот заменик директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Џефри Окамото. Тој на средбата во Центарот за стратешки и меѓународни студии во Вашингтон …

Повеќе »

Бектеши: Ги охрабруваме приватните компании да ја следат етничката застапеност како во јавниот сектор

Скопје, 23 септември 2020 (МИА) – Ги охрабруваме сите компании да пристапат на ист начин во застапеноста на етничките заедници, како што работи јавниот сектор, изјави министерот за економија Крешник Бектеши, говорејќи за најавената мерка за државна помош за компаниите кои би вработувале по принципот на рамноправна етничка застапеност. – …

Повеќе »

Меѓународна организација на трудот: Приходите намалени за над 10 отсто поради пандемијата

Женева, 23 септември 2020 (МИА) – Приходите од труд во време на пандемијата во првите девет месеци од оваа година во светот се намалија за 10,7 проценти на годишно ниво или 3.500 милијарди долари, соопшти Меѓународната организација на трудот (МОТ) во својот најнов извештај. Износот не вклучува субвенции за плати со …

Повеќе »

Пад на БДП на Црна Гора, трет најдлабок во Европа

Црна Гора се соочи со историски пад на бруто домашниот производ од 20,2 проценти, што е трет најдлабок пад во европската економија. Вредноста на остварениот БДП, имено, во вториот квартал од годинава изнесува 900,5 милиони евра, додека во истиот период минатата година тој изнесува 1,15 милијарди, што е пад од …

Повеќе »

Бектеши: Сојузна Република Германија е наш најзначен трговски партнер од осамостојувањето

Економската соработка меѓу двете земји, мерките за справување со социо-економската криза предвизикана од коронавирусот како и економските политики на новата Влада за идниот развој на економијата, се дел од темите на кои се разговараше на денешната средба на министерот за економија Крешник Бектеши со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Н.Е …

Повеќе »

Американскиот долг во 2050 година е проектиран на 195 отсто од БДП-то

Пандемијата на коронавирусот во наредниот период ќе ги влоши долгорочните фискални перспективи на САД, а јавниот долг во 2050 година би можел да биде речиси двојно поголем од Бруто домашниот производ (БДП), соопшти независниот институт ЦБО. Освен ако не се променат законите за даноци и потрошувачка, јавниот долг до 2050 …

Повеќе »

Бектеши: Во наредните четири години ќе продолжам да водам економска политика чија цел ќе биде развој на иновативноста и инвестиции во технолошкиот развој

Главниот фокус на Министерството за економија и на Владата во наредниот период ќе биде обезбедување на можности за развој, создавање на нови работни места и подобар животен стандард за граѓаните и подобри услови за работа на бизнисот, воведување на иновации кои ќе донесат раст и развој на економијата. Главна цел …

Повеќе »

Битиќи – Петровиќ: Земјите од регионот делат исти предизвици, заеднички да ги надминеме и да станеме поконкурентни

Земјите од регионот да ја интензивираат соработката, заеднички да се справат со предзвиците, да ја зголемат конкурентноста и посилни да влезат во пост-ковид периодот, како поатрактивен партнер за ЕУ, истакнаа на денешната средба во Владата вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи и амбасадорката на Црна Гора, Марија Петровиќ. Битиќи и …

Повеќе »

Бектеши: Ќе креираме нови работни места со цел намалување на невработеноста по три проценти годишно

Главниот фокус на Министерството за економија и на Владата во наредниот период ќе биде обезбедување на можности за развој, создавање на нови работни места и подобар животен стандард за граѓаните и подобри услови за работа на бизнисот, воведување на иновации кои ќе донесат раст и развој на економијата. Главна цел …

Повеќе »