ЕКОНОМИЈА

На вработените во јавниот сектор нема да се доделува регрес за годишен одмор во 2020 година

Владата на Република Северна Македонија вчера ја продолжи работата на 32 седница, на која беа донесени повеќе уредби, одлуки и заклучоци. На оваа своја седница, Владата на Република Северна Македонија го разгледа предлогот на Министерството за финансии за намалување на непродуктивни расходи поради справување со здравствено-економската криза предизвикана од коронавирусот …

Повеќе »

Претседателот на Белорусија: Пијте водка и одете во сауна

Додека земјите ширум светот се под блокада во борбата против коронавирусот, претседателот на Белорусија ги повикува граѓаните на неговата земја да пијат вотка, да одат во сауна и да се вратат на работа. Глобалната здравствена криза ги принуди владите ширум светот да воведат драконски мерки во секојдневниот живот на стотици …

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е пред колапс и на економски и на здравствен план

Македонија е пред колапс и на економски и на здравствен план, доколку продолжи неодговорното и коруптивно однесување на власта на СДСМ, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „За само три години неспособноста и арамилукот на Заев и неговата криминална банда ја донесоа државата пред банкрот. Македонската држава се наоѓа пред најсериозниот предизвик во …

Повеќе »

Мицкоски: Пакетот на Владата е недоволен и задоцнет, имам сериозна загриженост дека не чека тешка економска криза

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувани, Ова денес што го говорам не е за политички поени или дека по автоматизам треба да се критикува се она што доаѓа од Владата. Туку дека според објективни параметри ова нема да ја залечи економијата, а кризата ќе …

Повеќе »

СКСЗМ: Eкономските мерки од Владата за бизнисите и економијата генерално не се соодветни

Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија (СКСЗМ) како институција која ги заштитува интересите на компаниите членки, високо ја цени поддршката на државните институции и е секогаш насочена кон градење на партнерски однос со истите заради создавање на подобри услови за водење бизнис и обезбедување на економски раст и развој на државата. …

Повеќе »

Ангеловска-Бежоска: Банкарскиот систем има капацитет да испорача поддршка за населението и компаниите. Денарот е и ќе остане стабилен

„Нашиот банкарски систем останува здрав и стабилен. Тој има капацитет да се справи со шоковите коишто ги предизвикува состојбата со коронавирусот.” – истакна гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска во интервју за телевизијата 24. Последните расположливи податоци коишто датираат од почетокот на оваа година, како што посочи таа, потврдуваат висока …

Повеќе »

132.900 вработени во јавниот сектор

Министерството за информатичко општество и администрација го објави Извештајот за вработени во јавниот сектор за 2019та година Министерството за информатичко општество и администрација, согласно законската обврска го објавуваа Извештајот за вработени во јавниот сектор за 2019-та година. Бројот на вработени во јавниот сектор заклучно со 31 декември 2019-та година во …

Повеќе »

Во еден од најбогатите региони во светот, eкономскиот шок предизвикан од коронавирусот остава без работа 735.000 луѓе

Во еден од најбогатите и најстабилните региони во светот, околу три четвртини од милион луѓе одеднаш се наоѓаат надвор од работа поради економскиот шок на епидемијата на коронавирус. Со население од 27 милиони, скандинавските земји беа присилени привремено да намалат скоро 630,000 луѓе во последните неколку недели. Уште 105.000 се …

Повеќе »

Ројтерс: Германија е блокирана, неизбежна рецесија ја загрозува најголемата економија во Европа

Избувнувањето на коронавирусот веќе дава таков одраз што дури и во најголемата европска економија, рецесија во првата половина на оваа година е неизбежна. Ова го разјасни Советот на економски експерти во Германија, чии прогнози укажуваат дека производството би можело да се намали до 5,4% оваа година. Германија е блокирана, пренесува …

Повеќе »