ЕКОНОМИЈА

Литванија го одложи за две години воведувањето на еврото

Претседателот на Литванија Далија Грибаускајте го одложи за две години воведувањето на еврото во земјата. Како водич датум за влез во еврозоната, таа ја посочи 2016 година, а премиерот на земјата Алгирдас Буткевичус посочи во вторникот дека транзицијата кон еврото ќе се случи во 2015 година. “Гледаме како идни членки …

Повеќе »

Холандската економија во полоша состојба

Холандската економија е во полоша состојба од претходните проценки, соопшти Централната банка на земјата, пренесува Reuters. Според шестмесечниот извештај економијата се очекува да се намали за 0,6% во однос на растот од очекуваните порано 0,6%. Се очекува растот да се врати во 2014 година со пораст од 1%, што сепак …

Повеќе »

Владата ги поттикнува странците да купуваат македонски имоти

Секој странец кој ќе инвестира 400.000 евра во некаков капацитет, освен во угостителство и трговија, и ќе вработи барем 10 лица, автоматски добива македонско државјанство и пасош, предвидуваат измените на Законот за странци, кои ги предлага владата и уредбата за добивање државјанство. Со овие измени Владата дополнително ќе го олеснува …

Повеќе »

Mерки за привлекување странски капитал

Владата донесе мерки за измена на Законот за странци во насока на овозможување на странските државјани да добијат поголем временски интервал за престој во Република Македонија и за измена на уредбата за добивање на државјанство. Двете мерки, нагласи на денешната прес-конференцијата владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев, се во насока на привлекување …

Повеќе »

Трошоците на живот во ноември исти како во октомври!

Трошоците на животот, мерени преку цените на стоките и на услугите за лична потрошувачка во ноември годинава, се исти како во претходниот месец, а во однос на ноември 2011 пораснале за 4,6 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Анализирано по главни групи, според намената на потрошувачката, во ноември …

Повеќе »

Виена е град со најдобар квалитет на живот во светот

Виена е градот кој нуди најдобар квалитет на живот во светот. Ова го покажуваат резултатите од истражувањето за 2012 година на американската консултантска компанија “Мерсар”. Во листата се проценува политичката, социјалната и економската клима, медицинските услуги, можностите за образование и квалитетот на јавниот транспорт, електрична енергија и водоснабдувањето во 221 …

Повеќе »

Пешевски: Инвестициите во Македонија растат

Глас на Америка: Какви се очекувањата од промоцијата на еден ваков собир во Лос Анџелес? Пешевски: Очекувањата се да информираме што поголем круг на инвеститори за можностите на Македонија; да ја раскажеме приказната за Македонија, која трпи големи позитивни промени во последните 5-6 години; да го разбудиме нивниот интерес; да …

Повеќе »

Европската Комисија во антимонополска истрага на Бугарија

Во текот на вчерашниот ден Европската Комисија поднесе антимонополска истрага за Бугарија. Се работи за бугарскиот енергетски холдинг (БЕХ), кој е осомничен дека ја злоупотребил доминтна позиција со цел да ја ограничи конкуренцијата. Европската Комисија се произнесе со соопштение, кое гласи дека постојат сомневања дека бугарскиот енергетски холдинг (БЕХ) го попречува …

Повеќе »

Грчките власти планираат нова „даночна бомба“

Грчкото Министерство за финансии предлага нова даночна реформа според која годишните доходи над 26 илјади евра ќе се оданочуваат со 45 проценти данок, јавуваат локалните медиуми. како што јавува дописникот на МИА од Атина, предлозите ќе бидат разгледани на средбата на претставници на трите партии што се во грчката коалициска …

Повеќе »