ЕКОНОМИЈА

Премиерот Заев на трилатералниот состанок со претседателот на Србија Вучиќ и премиерот на Албанија Рама: Да ги воведеме европските принципи на соработка и функционирање и четирите слободи на ЕУ за проток на производи, мобилност на луѓе, услуги и капитал

Отворени сме за оваа и за сите други иницијативи кои одат во насока да ги зајакнат постоечките форми што ја промовираат регионалната соработка и што го забрзуваат процесот на интеграција во ЕУ на сите земји од Западен Балкан, истакна претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на заедничката …

Повеќе »

Прва средба на ко претседателите на македонско-руската Меѓувладината Комисија за трговско- економска и научно – техничка соработка

Денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, во Москва, Русија, одржа работен состанок со претседателот на рускиот дел од Меѓувладината комисија за трговско – економска и научно техничка соработка, Алексеј Груздев. На средбата се разговараше за повеќе теми меѓу кои и за неискористениот потенцијал во економската соработка. Димковски …

Повеќе »

Премиерот Заев на меѓународна конференција „Жени во индустрија“: Економски силни девојки и жени полесно ќе го остваруваат нивното природно право да бидат еднакви во изборот на работни места и да бидат на раководни позиции

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев вчера се обрати на отворањето на дводневната меѓународна конференција „Жени во индустрија: Лидерите ја унапредуваат родовата еднаквост”, организирана од страна на Инженерска Институција на Македонија и ЕВН Македонија. Во продолжение ви го пренесуваме во целост обраќањето на премиерот Заев. „Ми претставува …

Повеќе »

Владата ќе ја унапредува можноста за економската соработка со Египет

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се сретна со Моајад Фатхаллах ел – Далие, амбасадор на Арапска Република Египет за Република Северна Македонија, кој го завршува својот мандат. На средбата е констатирано дека нашата држава напредува по Договорот од Преспа и отворените интеграциски перспективи и со тоа …

Повеќе »

СКСЗМ – Северна Македонија во извештајот на Глобалниот Индекс на Конкурентноста (GCI) кој се спроведува од страна на Светскиот Економски Форум(WEF)

Променливата природа на економската конкурентност во светот каде постојано се истакнуваат нови технологии, создавајќи нов предизвик за бизнисите и владите, кои на колективен начин се изложени на опасноста на негативното влијание врз економскиот раст и продуктивност. Ова е главното прашање кое може да се забележи во извештајот на Глобалниот Индекс …

Повеќе »

Одржана редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка

На 8 октомври 2019 година, Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка ги разгледа клучните показатели за домашната економија и движењата на меѓународните и на домашните финансиски пазари, во контекст на поставеноста на монетарната политика. Комитетот оцени дека монетарната поставеност е соодветна на постојните економски и финансиски услови и …

Повеќе »

Шекеринска во официјална посета на Романија: Силна поддршка за почеток на пристапните преговори со Унијата

Романија е активен поддржувач на Северна Македонија за почеток на пристапните преговори за членство во Европската Унија, беше потврдено на денешните средби на вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска со романската премиерка Виорика Данчила и со министерот за национална одбрана Габриел Бениамин Леш во Букурешт. „Северна Македонија со право …

Повеќе »

Османи и Поповски учествуваа на првата од серија работилници за изработка на Национална стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси

Заменик на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, учествуваа на првата од серија работилници за изработка на Национална стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси, што вчера се одржа …

Повеќе »

Арсовска: Не ни треба “мал шенген” со Србија и Албанија, туку реформи за влез во ЕУ

Иницијативата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за создавање на таканаречен „мал Шенген“ меѓу Албанија, Македонија и Србија, како земји во регионот кои се многу мали за да влијаат врз економските показатели во Европа е тема која е актуелна изминатава недела. Српскиот претседател пред неколку дена, најави дека премиерите на …

Повеќе »