ЕКОНОМИЈА

Одржана редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка

На 8 октомври 2019 година, Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка ги разгледа клучните показатели за домашната економија и движењата на меѓународните и на домашните финансиски пазари, во контекст на поставеноста на монетарната политика. Комитетот оцени дека монетарната поставеност е соодветна на постојните економски и финансиски услови и …

Повеќе »

Шекеринска во официјална посета на Романија: Силна поддршка за почеток на пристапните преговори со Унијата

Романија е активен поддржувач на Северна Македонија за почеток на пристапните преговори за членство во Европската Унија, беше потврдено на денешните средби на вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска со романската премиерка Виорика Данчила и со министерот за национална одбрана Габриел Бениамин Леш во Букурешт. „Северна Македонија со право …

Повеќе »

Османи и Поповски учествуваа на првата од серија работилници за изработка на Национална стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси

Заменик на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, учествуваа на првата од серија работилници за изработка на Национална стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси, што вчера се одржа …

Повеќе »

Арсовска: Не ни треба “мал шенген” со Србија и Албанија, туку реформи за влез во ЕУ

Иницијативата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за создавање на таканаречен „мал Шенген“ меѓу Албанија, Македонија и Србија, како земји во регионот кои се многу мали за да влијаат врз економските показатели во Европа е тема која е актуелна изминатава недела. Српскиот претседател пред неколку дена, најави дека премиерите на …

Повеќе »

Средба на Владината делегација со чешкиот вицепремиер Хавличек во Брно

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, министерката за странски инвестиции Зорица Апостолска, министерот задолжен за унапредување на правната регулатива за домашни компании Хисен Џемаили и директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони Александар Младеновски ја започнаа работната посета на Брно, Република Чешка, кадешто …

Повеќе »

Владина делегација на саем за инжинерство во Брно – Можности за зголемување на соработката во повеќе сектори, условите за инвестирање во Северна Македонија препознаени како особено поволни

 Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, министерката за странски инвестиции Зорица Апостолска, министерот задолжен за унапредување на правната регулатива за домашни компании Хисен Џемаили и директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони Александар Младеновски ја започнаа работната посета на Брно, Република Чешка, кадешто …

Повеќе »

Претседателот Пендаровски оствари средба со Александер Шаленберг, сојузен министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија

Средба на претседателот Пендаровски со Александер Шаленберг, сојузен министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Александер Шаленберг, сојузен министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија. На средбата претседателот Пендаровски ја истакна важноста на принципиелната …

Повеќе »

Средба на Владината делегација со чешкиот вицепремиер Хавличек во Брно – Можности за зголемување на соработката во повеќе сектори, условите за инвестирање во Северна Македонија препознаени како особено поволни

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, министерката за странски инвестиции Зорица Апостолска, министерот задолжен за унапредување на правната регулатива за домашни компании Хисен Џемаили и директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони Александар Младеновски ја започнаа работната посета на Брно, Република Чешка, кадешто …

Повеќе »

Анѓушев: Ние сме градежна нација, со квалитетни кадри во градежништвото

Преку 7000 стручни лица се излезени во изминатите 70 години од Градежниот факултет во Скопје, а тие директно учествувале во изградбата на речиси сите инфраструктурни објекти во нашата земја, соопштија на свеченоста по повод на овој значаен јубилеј новиот и донеодамнешниот декан на Градежниот факултет, професорите Златко Србиноски и Дарко …

Повеќе »