ЕКОНОМИЈА

Министерот Бектеши во дводневна посета на Турција

Делегација од Министерството за економија предводена од министерот Крешник Бектеши денеска и утре ќе биде во официјална посета на Република Турција. Од Министерството за економија соопштија дека делегацијата, во чиј состав е и извршниот директор на „Национални енергетски ресурси” АД Скопје, Бајрам Реџепи, ќе оствари средби со минстерката за трговија на …

Повеќе »

Битиќи: Причината зошто не стигнаа повеќе пари кај граѓаните е неразумноста на клучните чинители во политичкиот живот во Северна Македонија

Во најголемата криза со пандемијата, политиката преовладува наспроти логиката да се помогне на тие на коишто им е потребно, истакна денеска вицепремиерот Фатмир Битиќи на прес-конференцијата на која беше претставен јавниот повик за ко-финансирани грантови за технолошки развој и за забрзан економски раст на ФИТР, прашан за неискористените во целост, …

Повеќе »

Битиќи: Финансиска поддршка за плати за компаниите погодени од ковид-кризата ќе има

Финансиска поддршка за плати за компаниите погодени од ковид-кризата ќе има. Но, делот којшто го разговараме е моделот којшто ќе биде општо заедно прифатено и затоа веќе 10-ина дена непосредно комуницираме со синдикати, со комори, ги слушаме нивните забелешки и најверојатно во брзо време, да не кажам утре, задутре, ќе …

Повеќе »

Шахпаска на Економско- социјалниот совет: Законските измени за недела – ден за неделен одмор, што ги презентиравме денеска, се добра основа за да дојдеме до конечното решение

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска пред членовите на Економско-социјалниот совет ја презентираше последната верзија на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за работни односи, а со кој се регулира денот недела да биде ден за неделен одмор. Последното предлог законско решение  резултираше после широка дебата …

Повеќе »

Бектеши: Кон почетокот на следната недела ќе ги промовираме мерките

Министерот за економија Крешник Бектеши верува дека следната недела ќе биде објавен новиот петти антикризен пакет мерки за поддршка на граѓаните и стопанството. Во емисијата „Вин-Вин” на телевизија Телма, министерот најави дека до понеделник ќе се направи уште една консултација со стопанските комори и со синдикатите со цел да се …

Повеќе »

Дали Шкотска ќе стане сиромашна земја ако го напушти Обединетото Кралство?!

Шкотската економија ќе биде сериозно погодена ако го напушти Обединетото Кралство. Ова е заклучокот на авторите на извештајот објавен денес од Лондонската школа за економија (ЛСЕ). Во своето електронско издание, Фајненшл тајмс, забележува дека студијата е подготвена наспроти повиците на раководството на владејачката шкотска национална партија за одржување нов референдум …

Повеќе »

Што очекува грчкиот премиер за туризмот во Грција оваа година

Очекувам да се опорави туристичкиот проток кон нашата земја, ова го рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за локалниот весник „Катемерини“. Според премиерот во Атина, позитивните сигнали дошле од Израел и Велика Британија, кои започнаа масовни кампањи за вакцинирање на населението од инфекција со коронавирус. „Обединетото Кралство и еврејската држава се …

Повеќе »

Бектеши-Баздникин: Има голем потенцијал за продлабочување на економската соработка со Руската Федерација

Можноста за продлабочување на економската соработка меѓу двете земји беше главна тема на разговор на денешната средба во Скопје меѓу министерот за економија Крешник Бектеши и амбасадорот на Руската Федерација Сергеј Баздникин. На средбата, информираат од Кабинетот на Бектеши, беше изразено задоволство од континуирано плодната соработка и цврстите пријателски односи …

Повеќе »

ММФ најавува нов метод за проценка на одржливоста на државниот долг

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) развива нов метод за проценка на одржливоста на долгот на земјите со пристап до финансиските пазари за попрецизно предвидување на ризиците од финансиски кризи и подобрување на транспарентноста. Ажурираниот метод за проценка на долгот се очекува да биде подготвен за имплементација во четвртиот квартал од 2021 …

Повеќе »