ЕКОНОМИЈА

Словенија ќе приватизира повеќе компании

Словенија ќе ја заврши до крајот на годината приватизацијата на 14те компании и ќе презентираат два – три месеци дополнителна приватизациона листа, истакна во интервју словенечкиот премиер Аленка Братушек, пренесе Франс прес. До крајот на годината ќе ја завршиме продажбата, посочи Братушек пред германскиот весник “Ханделсблат”. Љубљана вети да приватизира …

Повеќе »

Грција е блиску до договор со тројката кредитори за новиот транша

Тројката меѓународни кредитори и Грција се блиску до договарање на следната финансиска транша за нашиот јужен сосед. Тоа го изјави портпаролот на грчката влада неколку часа пред продолжувањето на преговорите меѓу Атина и доверителите во понеделникот попладне, пишува весникот Kathimerini.

Повеќе »

На Украина ќе и бидат потребни 35 милијарди долари за справување со кризата

Настаните во Украина ја дестабилизираа целата држава, а нејзината економија се соочува со сериозни предизвици. Украинското Министерство за финансии и Народната банка заедно со портпаролот и координаторот на владата Александар Турчинов понудија на меѓународните партнери Полска и САД да обезбедат до една – две недели кредит, како прва помош за …

Повеќе »

Потрошувачката на енергија во ЕУ со раст од 159 % за 22 години

Помеѓу 1990 и 2012 потрошувачката на енергија од реневабилни извори на енергија во рамките на Европската унија / ЕУ / порасна со 159 %. Потрошувачката на гас се зголемила со 34.4 %, нуклеарната енергија со 11%, нафтата за 12%. За сметка на тоа потрошувачката на енергија произведена од минерали ( …

Повеќе »

Индекси на прометот во индустријата

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во декември 2013 година, во однос на декември 2012 година, изнесува 106.6. Прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во декември 2013, во однос на декември 2012 година, бележи опаѓање од 14.0%, а прометот остварен на странски пазари …

Повеќе »

Буџетскиот вишок на Грција достигна 1,5 милијарди евра

Буџетскиот вишок на Грција за 2013 година е во износ од над 1,5 милијарди евра. Тоа е три пати над прелиминарните очекувања и ги надминува барањата на доверителите за дополнителна помош со долгот, изјави премиерот на земјата Андонис Самарас, информира ” Ројтерс “.

Повеќе »

Франција забележа 0,3 % економски раст

Франција забележа 0,3 % економски раст во последниот квартал на 2013 година, покажуваат владините податоци, пренесува” БиБиСи “. Во исто време државната канцеларија за статистика не регистрираше раст на економијата во третиот квартал од минатата година, што ги надмина првичните прогнози за контракција со 0,1%.

Повеќе »

Романија со рекорден извоз

Извозот на Романија во 2013 година достигна историски максимум, покажуваат податоците на Националниот институт за статистика, пренесува информациониот сајт ” Зиаре “. Вредноста на извозот на Романија минатата година изнесува 219,12 милијарди леи ( 49,56 милијарди евра ). Увозот изнесувал 244,33 милијарди леи ( 55,2 милијарди евра ).

Повеќе »

Индустриското производство во Европа со пад во декември

Според податоците на европската статистичка служба Еуростат индустриското производство во еврозоната и ЕУ предвидоа 0.7 % пад во месец декември 2013. За споредба, во ноември показателот се зголеми со 1.6 % и 1.3 %. Во споредба со декември 2012 индустриското производство изнесува 0,5 % раст во еврозоната и 0,9 % …

Повеќе »