ЕКОНОМИЈА

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи редовната 128 седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна 128 седница со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес за граѓаните на земјата. На предлог на Министерство за финансии на оваа седница ќе се разгледа Информацијата за реализација на проектот „Надградба на …

Повеќе »

ФИТР го објави вториот повик во рамки на Планот за економски раст на Владата

Фондот за иновации и технолошки развој го објави вториот повик од Планот за економски раст на Владата (ПЕР), за ко-финансирани грантови за комерцијализација на иновации. Повикот е наменет за сите микро, мали и средни претпријатија и приватни здравствени установи (ПЗУ) со доминантна домашна сопственост кои сакаат да развијат иновативен производ, …

Повеќе »

Ангеловска-Бежоска: За забрзана реална конвергенција на земјите од регионот, потребно е создавање услови за поголема мобилизација на домашниот финансиски потенцијал и зајакната финансиска интермедијација

„Поволниот макроекономски амбиент, солидните движења и перформансите на банкарските системи во земјите од регионот на Западен Балкан се основа за посилен кредитен раст и натамошно продлабочување на финансиската интермедијација, во функција на поддршка на растот” – истакна гувернерката на Народната банка, д-р Анита Ангеловска-Бежоска, на традиционалниот форум на Виенската иницијатива …

Повеќе »

Премиерот Заев, министерот Бектеши и директорот Танасоски: Со новиот царински терминал на Ќафасан ги исполнуваме европските стандарди и ќе ја зголемиме трговската размена со Р.Албанија

Во рамки на посетата на градот Охрид денеска Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со министерот за економија, Крешник Бектеши, директорот на Царинска Управа, Ѓоко Танасоски и пратеникот Јован Митрески денеска го посетија граничниот премин Ќафасан и направија увид во тековната состојба и подготовки на новиот …

Повеќе »

Министерот Хасан на средба со Стопанската комора на Истанбул, во Република Турција

Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции Елвин Хасан е во работна посета на Република Турција, чија цел е остварување средби со потенцијални инвеститори и привлекување нови инвестиции. Зачера министерот оствари средба со претседателот на Стопанската комора на Истанбул, г-дин Шекиб Авдагич. Стопанската комора на Истанбул беше основана во 1882-ра …

Повеќе »

Премиерот Заев и министерот Бектеши од Охрид: Економските политики се за раст на потрошувачката моќ на граѓаните и профитот на фирмите, и за развој на туризмот и на градот Охрид

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и министерот за економија, Крешник Бектеши придружувани од директорот на Царинска управа на РСМ, Ѓоко Танасоски денеска беа во прошетка по охридската чаршија. Премиерот Заев и министерот Бектеши посетија неколку дуќани и занаетчиски работилници и поразговараа со сопствениците за условите за …

Повеќе »

М-р Зоран Јовановски: Четири стратешки одлуки за економскиот раст

Животниот стандард на граѓаните нема суштински да се подобри без забрзување на економскиот раст. Тоа е предуслов што не може да се заобиколи. Притоа, самиот економски раст, мерен преку растот на бруто домашниот производ (БДП), не кажува кај кого одат плодовите од зголемената економска активност, односно кому и на кој …

Повеќе »

Презентација на инвестициски активности за производство и заштита на животната средина, на менаџерскиот тим на Рудник „Тораница“

Денес во општинската сала за состаноци во Крива Паланка, компанијата Булмак 2016 ДООЕЛ  Пробиштип-Подружница Рудник „Тораница“ Крива Паланка, оддржа презентација за инвестициони програми за развој на производството и заштита на животната средина. Од страна на стручните лица од рудник ,,Тораница“ , беа  презентирани две големи Програми, каде конкретно е опфатен …

Повеќе »

Германија е најзначајниот економски партнер на Северна Македонија

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за финансии ,Драган Тевдовски, министерот за економија, Крешник Бектеши и директорот на ДТИРЗ, Александар Младеновски, вчера остварија средба со директорот на делегацијата на германското стопанство во Северна Македонија, г-дин Патрик Мертенс, со кого разговараа за наодите од анкетата која делегацијата …

Повеќе »