ЕКОНОМИЈА

Димитров на Facebook: Ќе не’ биде!

„Ќе не’ биде! Во ова заедничко „време невреме“ би сакале сепак да пренесеме добри вести за македонските граѓани. Советот за општи работи на ниво на министрите за европски прашања на ЕУ, денес даде политичка согласност за предлог заклучоците кои се многу позитивни и охрабрувачки за нас. И покрај вонредните околности …

Повеќе »

Македонија започнува преговори за членство во ЕУ

Македонија започнува преговори за членство во ЕУ,  беше пред кратко време соопштено на прес конференција во Владата на РСМ. Проследете ја во живо видеоконференцијата на која Европската Унија ќе донесе одлука за почеток на преговорите со Македонија:   https://www.facebook.com/watch/live/?v=139950794123181&ref=watch_permalink

Повеќе »

Се замрзнува цената на медицинските маски и ракавици, се укинува царината на 13 медицински производи, се забранува стечај, а туристичките агенции ќе добијат ваучери за откажаните аранжмани

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција во Владата презентираше нови мерки за справување со последиците од коронавирусот, Ковид-19. Како што информираше министерот Бектеши на Седницата на Владата на предлог на Министерството за економија беше донесена одлука за замрзнување на цените на потрошен медицински материјал, медицинска опрема и материјали, …

Повеќе »

Владата донесе Одлука за изменување и дополнување на Одлуката за определување на највисоките цени на одделни производи во трговијата на големо и трговијата на мало

На денешната седница Владата донесе Одлука за изменување и дополнување на Одлуката за определување на највисоките цени на одделни производи во трговијата на големо и трговијата на мало. Според оваа Одлука за определување на највисоките цени на одделни производи во трговијата на големо и трговијата на мало („Службен весник на …

Повеќе »

Владата донесе одлука за укинување на увозната давачка – царинската стапка за одредени стоки – потрошен медицински материјал

Владата донесе одлука за укинување на увозната давачка – царинската стапка за одредени стоки – потрошен медицински материјал согласно Задолжението број 15 од Петтиот состанок на Главниот координативен кризен штаб, одржан на 20 март 2020 година и Задолжението број 13 од Шестиот состанок на Главниот координативен кризен штаб, одржан на …

Повеќе »

Претседателката на Инспекцискиот совет Филиповска-Грашкоска: За четири дена спроведени над 11 илјади надзори, сите инспектори се на терен во интерес на здравјето на граѓаните

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска, на денешната прес-конференција во Владата ги презентираше наодите од инспекциските надзори од повеќе инспекциски служби во надлежност на Советот, кои интензивно се спроведуваат на терен, со цел да гарантираат целосно почитување на мерките на Владата за заштита од КОВИД-19. Претседателката на Инспекцискиот совет соопшти …

Повеќе »

Мерките вродуваат со плод: Регистрирани помалку нови случаи на коронавирус во земјата

Откако владата со рестриктивни мерки започна војна со корона вирусот, денеска се намали бројот на нови случаи заболени. Се забрани движењето за сите граѓани од 21:00 до 05:00 часот, се забрани движењето на граѓаните над 67 години од 11:00 часот до 05:00 часот следниот ден. Владата спроведе и многу други …

Повеќе »

Регистрирани 12 нови случаи на коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 12 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (7) и Куманово (5). Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот изнесува 148 лица од кои 1 излекуван и 2 починати пациенти. Според …

Повеќе »

Зоран Николовски: Коронавирусот ги уби туризмот и угостителството во Македонија, потребни се итни мерки за спас на овие сектори

Зоран Николовски, експерт за туризам и угостителството на вчерашната панел-дискусија Live Chat насловена како „Затоа што секој живот вреди“, истакна дека поради коронавирусот се направени големи штети врз туризмот и угостителството. Според него туризмот во моментов е мртов. Не само кај нас туку и во целиот свет. Тоа е затоа …

Повеќе »