ЕКОНОМИЈА

Kризата удри и на шампањското

Уште една година на економски проблеми и висока стапка на невработеност кој ја намали склоноста на луѓето кон шампањ во Европската Унија. Од друга страна, пак, во другите пазари, особено во Јапонија и САД, продажбата на шампањ е во пораст, според Француската национална асоцијација на одгледувачи и производители на вино. Во првите …

Повеќе »

Европа без еврото

Европската должничка криза влезе во мирна фаза и тоа не е случајно. Овој период на релативно затишје се совпаѓа со престојните федерални избори во Германија, 2013 година, во кои канцеларката Ангела Меркел се очекува да биде реизбрана како спасителката на еврото, пишува Бари Ејконгрин, професор по економија и политика од Беркли …

Повеќе »

На Грција не им простуваат долгови од милијарда евра, па се разочарани од ЕУ и кабинетот

Грчката држава почнува да се раздолжува, а до крајот на годинава се очекува да исплатат една милијарда евра од наталожените обврски, пишуваат грчките весници денеска, цитирани од агенциите. Секој работен ден на пазарот ќе се влеваат по 200 милиони евра, пишува на насловната страница весникот “Кердос” и посочува дека ќе …

Повеќе »

Египет е на работ на банкрот

Египет е на работ на банкрот, а со оглед на ескалација на политичката криза, индексот на египетската берза падна со 9.8%, пишува весникот “РБК Дејли”. “Пазарот ги преживува најтешките моменти во историјата. Сегашниот режим е одраз на претходниот. Ако економската ситуација во земјата не се подобри, Египет ќе банкротираа до …

Повеќе »

Економијата на САД ги изненади аналитичарите

Во третиот квартал БДП на земјата се зголемил за 3.1% од очекуваните 2.8% Економијата на САД ги изненади аналитичарите и забележа раст од 3.1% во третиот квартал на 2012 година, пишува Bloomberg. Прогнозите на економистите беа за годишно зголемување од 2.8%, но тие го оддаваат подобрувањето на растот кај државните …

Повеќе »

Економијата на САД може да биде забавена, дури и ако се надмине фискалниот јаз

Без разлика што се случува со “фискалниот јаз”, секој вработен Американец ќе почувствува пад на приходите по 1 јануари и тоа дефинитивно ќе го забави економското закрепнување, пишува CNBC. Тоа ќе се случи бидејќи “даночниот одмор”, која беше воведен во 2010 година за поддршка на потрошувачката, се очекува да заврши …

Повеќе »

Холандија следната година во рецесија

Холандската Национална агенција за економска политика соопшти дека економијата на земјата следната година ќе падне во рецесија. Според предвидувањата на Бирото за економска анализа на политиките (CPB), економската активност во 2013 година ќе се намали на 0,5 отсто, наместо на 0,75 проценти пораст за како што претходно предвиде. Народната банка …

Повеќе »

Шпекулациите за скорешниот буџетски договор во САД ја одржаа цената на нафтата

Шпекулациите за брзиот договор за буџетските преговори во САД ја поддржаа цената на нафтата. На крајот од сесијата на берзата во Њујорк фјучерсите на лесната американска сурова нафта со рок на испорака во месец јануари поскапеа со 47 центи, или 0,5%, до 87,2 долари за барел. Во Лондон февруарскиот договор …

Повеќе »