ЕКОНОМИЈА

За прв пат се случува една земја членка од Западен Балкан, како што е Северна Македонија, да копретседава со Берлинскиот процес

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев од 4 до 5 јули ќе предводи владина делегација на годишниот Самит за Западен Балкан, кој оваа година се одржува во Познањ, Република Полска, земја која во изминатите 12 месеци беше претседавач со Берлинскиот процес во чии рамки се одржува самитот. …

Повеќе »

Се огласи Мицкоски: Јас повеќе би избрал и се борам за победа низ маратон тежок отколку краткотраен шпринтерски пораз

Во вчерашната емисија „Отворено“ на телевизија Алфа гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој кажа дека од Зоран Заев и од луѓето околу него се може да се очекува и дека e подготвен на борба до крај против деспотот. -Јас повеќе би избрал и се борам за победа низ маратон …

Повеќе »

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и ја честиташе номинацијата на г-ѓа Урсула Гертруд вон дер Лејен за нов претседател на Европската Комисија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и ја честиташе номинацијата за нов претседател на Европската Комисија која треба да ја предводи Европската Унија во наредниот период „До г-ѓа Урсула Гертруд вон дер Лејен: Во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ сакам да Ви ја честитам номинацијата за нов претседател на Европската Комисија …

Повеќе »

ЗАКОНСКИТЕ ПРОПИСИ КАКО МОЖНОСТ И ПРЕДИЗВИК ЗА ФОРМИРАЊЕ НА СТАРТАП КОМПАНИЈА

Денес, 03 јули 2019 година, во Битола, Проектот на УСАИД – Партнерство за подобра бизнис регулатива, кој се спроведува во партнерство со четирите најактивни стопански комори во земјата (Стопанска комора за информатички и комуникациски технологии – МАСИТ, Стопанска комора на Македонија, Стопанска комора на северо-западна Македонија и Сојуз на стопански …

Повеќе »

СДСМ: Наместо да глуми загриженост, Владимир Ѓорчев да се извини за сите лажни вести

СДСМ смета дека наместо да глуми загриженост, Владимир Ѓорчев треба да се извини за сите лажни вести што неговата партија и неговиот шеф Христијан Мицкоски со денови ги шират од скапоцениот дворец. „Крајно лицемерна и лажна е загриженоста на ВМРО-ДПМНЕ да глуми загриженост за наталитетот во државата кога 11 години …

Повеќе »

ТИРЗ Тетово добива уште една успешна инвестициска приказна

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска ја посети Технолошко-индустриската развојна зона Тетово за да се запознае со динамиката на градежните активности на новата инвестиција во оваа развојна зона, компанијата „Глас Флекс“. Станува збор за македонско-холандска компанија, која веќе почна со градба на објектот, а според плановите се очекува да инвестира …

Повеќе »

Премиерот Заев: Јас сум убеден дека до крајот на годината, декември, имаме огромни шанси да станеме членка на НАТО

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во завршното обраќање на собраниската седница за избор на членови на Владата порача дека во услови кога државата до крајот на годината очекува влез во НАТО и почеток на преговорите со ЕУ, се максимилизираат ефектите од реформите, посебно во економијата, преку …

Повеќе »

Гувернерката на Народната банка на Годишната конференција и на Годишното генерално собрание на БИС

 Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска учествуваше на Годишната конференција и на Годишното генерално собрание на Банката за меѓународни порамнувања (БИС), коишто минатата недела се одржаа во Швајцарија. Двата настани се исклучително важни за развојот на меѓународната соработка во сферата на монетарната политика и финансиската стабилност и за унапредување на …

Повеќе »

На денешен ден се случила Тунгуската експлозија – моќна на 1.000 атомски бомби

Тунгуската експлозија — непогода што се случила на 30 јуни 1908 година при што биле уништени околу 2.000 км² шума што се протегала по течението на реката Поткамена Тунгуска во Краснојарскиот крај, северозападно од Бајкалско Езеро. Со 767,600 км², таа е седма членка по големина; но истовремено најмалку населена (17,697 …

Повеќе »