ЕКОНОМИЈА

БДП на Франција со многу мал раст

Економијата на Франција се свиткала со 0,3% во четвртиот квартал, а растот за целата 2012 година е нула. Со тоа куповната моќ на домаќинствата е намалена, потврди Националниот институт за статистика и економски студии (Insee), пренесува Франс прес. Бруто домашниот производ (БДП) беше намален за 0,3%, откако во третиот квартал …

Повеќе »

Минхен, Берлин и Лондон се градовите со најдобри економски перспективи

Капиталот веќе се заработува тешко. Ако пред време банките со задоволство ги отвораа трезорите за да финансираат атрактивни зделки, тоа денес да го направат, треба да добијат навистина сериозни гаранции за профитабилноста на бизнисот. Инвеститорите се принудени да истражуваат длабоко во постојните пазари, за да се потпираат на добрата капитална …

Повеќе »

Јапонија: Трговски дефицит, февруари

Трговскиот дефицит на Јапонија бил 777,5 милијарди јени ($ 8,1 милијарди) во февруари и покрај послабиот јен, при што извозот на автомобили и автомобилски делови е намален, а увозот се зголемил за 12%, пренесе Ар. Тоа е осмиот последователен месечен дефицит, откако во јануари беше забележан рекорден трговски дефицит од …

Повеќе »

Невработеноста во Велика Британија достигна 7.8%

Невработеноста во Велика Британија се зголемила за нови 7.000 лица, односно до 2,52 милиони Британци за периодот од ноември 2012 година до јануари 2013 година. Ова зголемување ќе има дополнителен притисок врз министерот за финансии Џорџ Осборн пред објавувањето на буџетот, информира “Би-Би-Си”. Бројот на луѓето кои претендираат за помош …

Повеќе »

Кој е лидерот на светот?

Според податоци на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) реконструкцијата на светската економија се засилува во првата половина на 2010 година. Надежите се поддржани од зголемувањето на економската активност до 5.25%, што е близу со 0.5% над очекувањата. Сепак реконструкцијата е премногу кревка, а прогнозите за иднината не се така оптимистички. За …

Повеќе »

Volkswagen повлекува автомобили од Кина

Германскиот автомобилски производител Volkswagen (VW) ќе ги повлече своите автомобили од Кина, за да го поправи проблемот настанат со делови поврзани со брзината. Компанијата беше сурово критикувана за нив од државната Кинеска централна телевизија (China Central Television), соопшти агенцијата “Ројтерс”. Автоматскиот менувач на Volkswagen е проблем за компанијата. Таа може …

Повеќе »

Еврото врати дел од загубите

Еврото останува во близина на 3-месечното дно против доларот, откако планот за оданочување на штедните сметки во Кипар со цел поддршка на банкарскиот систем во земјата ги зголеми стравувањата за стабилноста на финансиските институции во еврозоната. Евро / долар се тргуваше на 1.2955, што не е далеку од дното во …

Повеќе »

Украина лидер во извоз на масло

Украина го држи светското лидерство за извоз на сончогледово масло, и пласирање на странските пазари од јули 2012 година. Тие извезуваат $2 милијарди, информираше прес службата на украинското Министерство за аграрната политика. Податоците на Министерството покажуваат дека Украина продава во странство повеќе од 1,7 милиони тони масло, што е за …

Повеќе »

Земјите со највисока просечна плата

Просечната плата го покажува животниот стандард на една држава. Секако, постојат и други фактори, како цени, даноци, осигурување и др., кои треба да се земат предвид, но сепак, високата просечна плата зборува елоквентно за квалитетот на животот во земјата. Ова 10-те земји со највисока просечна плата во светот, пренесува профит.

Повеќе »