ЕКОНОМИЈА

Пендаровски-Ердоган: Солидарност и сојузништво за справувањето со коронавирусот

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган. За време на разговорот, претседателот Пендаровски, во име на граѓаните на Република Северна Македонија и во свое лично име, изрази благодарност до претседателот Ердоган за медицинската опрема, во скафандери, маски и …

Повеќе »

Европа и Централна Азија – Северна Македонија: здравствени системи, социјална заштита, и поддршка за бизниси од клучно значење за заштита на животите и егзистенцијата

Одлучувачки мерки, кои ќе стават приоритет на инвестициите во здравствените системи и обезбедување на соодветна социјална заштита за луѓето, особено најранливите, се клучни за намалување на негативните влијанијата од пандемијата Ковид-19 (коронавирус) во Европа и Централна Азија, се вели во пролетниот Економски извештај 2020 за регионот. Покрај тоа, земјите во …

Повеќе »

Бектеши: Нереални и неточни се бројките на Туристичко-угостителската комора при ССК, голем е интересот и апликациите од угостителите за бескаматни кредити

Министерот за економија Крешник Бектеши вчера на прес- конференција во Владата ги демантираше информациите на туристичко – угостителската комора при Сојузот на стопанско комори кои што беа презентирани вчера. Министерот за економија како надлежен за ресорот туризам и угостителство презентираше неколку факти со кои се демантираат наводите произнесени од дел …

Повеќе »

Црни рекорди во Велика Британија и САД – Еве колку луѓе починале во последните 24 часа од коронавирус

Велика Британија го достигнува својот пик, па така вчера починале 939 луѓе и бројката на вкупно починати се искачи на 7097 луѓе. 60733 луѓе се регистирани како заболени од коронавирусот. Во последните 24 часа во Италија починаа 542 луѓе, и со тоа вкупниот број на смртни случаи се искачи на …

Повеќе »

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија бележи пораст од 3.4% во однос на истиот период од претходната година

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот јануари-февруари 2020 година, изнесува 60 165 222 илјади денари и бележи пораст од 3.4% во однос на истиот период од претходната година. Вредноста на увезената стока, во периодот јануарифевруари 2020 …

Повеќе »

Јапонија ја спасува својата економија со 1 трилион долари

Јапонија се подготвува да обезбеди скоро 1 трилион долари во својата економија за да се спаси од колапс заради епидемијата на коронавирус. Јапонскиот премиер Шинзо Абе во понеделникот објави дека владата подготвува пакет мерки за итни случаи во вредност од 108 трилиони јени или 989 милијарди долари. Оваа сума е …

Повеќе »

Се огласи поранешниот министер за здравство Таравари: Еве кога ќе дојде крајот на пандемијата!

Актуелниот градоначалник на Гостивар Арбен Таравари кој по професија е доктор, а воедно е и поранешен министер за Здравство пред да дојде Венко Филипче, се огласи на социјалните мрежи: И на пандемијата ќе ѝдојде крајот! Луѓето се под силен притисок. И од пандемијата на коронавирусот, но и од инфодемијата или …

Повеќе »

Зошто Туркменистан сè уште не прогласи ниту еден случај на „Ковид-19“?

„Ковид-19“ е веќе насекаде на глобално ниво, но сè уште има неколку држави кои досега немаат регистрирано ниту еден случај на вирусот. Меѓу нив е една од најрепресивните земји во светот – Туркменистан, пишува Би-Би-Си, додавајќи дека многу експерти се загрижени дека владата можеби ја крие вистината и со тоа …

Повеќе »

Како Германија ќе ја рестартира економијата за време на пандемијата?

Како Германија ќе ја рестартира економијата за време на пандемија? Одговорот е многу, многу внимателно, пишува Си-Ен-Ен Бизнис. Дури и додека новиот коронавирус продолжува да се шири низ целиот свет, европските влади почнуваат да размислуваат за повторно отворање на фабриките, канцеларии и училишта, притоа минимизирајќи ја можноста за понатамошна појава …

Повеќе »