ЕКОНОМИЈА

Шпанија излезе од рецесија

Шпанската економија излезе од рецесија, откако порасна за прв пат повеќе од две години. Ова го покажуваат податоците на централната банка на земјата, пренесе “БиБиСи”. Бруто домашниот производ (БДП) на Шпанија се зголеми за 0,1% за периодот од јули до септември месец оваа година, објавија од банката. Зголемувањето на БДП …

Повеќе »

Растот на јапонскиот извоз се забавил до 11,5 %

Растот на јапонскиот извоз се намали во септември, што го зајакнува предизвикот пред премиерот Шинзо Абе, кој треба да преземе мерки за зајакнување на растот на третата по големина економија во светот. Извозот порасна за 11,5 % на годишна основа во септември, што е најслаб пораст за последните три месеци, …

Повеќе »

Жена ја предводи централната банка на Израел

Карнит Флуг е првата жена на чело на централната банка на Израел. Таа беше избрана од премиерот Бенјамин Нетанјаху и министерот за финансии Јаир Лапид, пренесоа светските агенции. Флуг ја презеде функцијата 111 дена откако поранешниот гувернер на централната банка на Израел Стенли Фишер поднесе оставка.

Повеќе »

Инфлацијата во Индија скокна до 7 месечен врв

Инфлацијата во Индија се искачи на 7 – месечен врв, информираше “Би Би Си”. Показателот во земјата во септември достигна годишна стапка од 6,46 %, што е највисоко ниво од февруари 2013 година. Инфлацијата беше со вредност од 6,1 % во август. Зголемувањето на потрошувачките цени дефинитивно се повод за …

Повеќе »

Неочекуван пад на кинескиот извоз

Извозот на втората по големина светска економија – Кина, забележа неочекуван пад во септември, давајќи сигнал за ограничувањата во светската побарувачка. Извозот е намален за 0,3 % на годишна основа, велат податоците на Царинската агенција во земјата, пренесува Bloomberg. Просечната прогноза на 46 економисти беше за раст на извозот за …

Повеќе »

Србија заработува 200 милиони долари годишно од малини

Малините во Србија треба да добијат статус на стратешки производ за земјата, бидејќи реализираат годишни приходи во износ од 200 милиони долари, соопшти Здружението на производители на малини во Србија. Во производството на малини се вработени околу 40 000 лица во 15 региони, во западниот дел на Србија. Производителите очекуваат …

Повеќе »

Во Норвешка се прави фонд од 17 милијарди долари и се намалуваат даноците!

Новата влада на Норвешка вети дека ќе ги намали даноците, при што ќе продаде државни средства и ќе формира фонд во вредност од 100 милијарди круни (17 милијарди долари), кој ќе помага за изградба на патишта и други инфраструктурни проекти во најголемиот производител на нафта во Западна Европа, пишува Bloomberg. …

Повеќе »

166 илјади нови работни места во САД

Американските компании имаат создадено 166 000 работни места во септември, пренесоа американските медиуми, според истражувањето направено од ADP. Приватниот сектор создал едвај 159 000 работни места во август и 161 000 во јули, па и двете вредности се малку под претходните проценки.

Повеќе »