ЕКОНОМИЈА

Меркел: Тешка 2013-та, но трпение и храброст

Германскиот канцелар Ангела Меркел ги предупреди своите сонародници дека економската година ќе биде “потешка” во 2013 година отколку во 2012 година, повикувајќи на “трпение” и “храброст”. Ова не треба да нè обесхрабри, туку да нe го стимулира. Кризата се уште е далеку од својот крај”, рече Меркел во својот говор. …

Повеќе »

Цените на мало во декември зголемени за 0.1%, трошоците за живот на исто ниво

Цените на мало во декември се зголемени за 0,1 процент, а трошоците на живот се на исто ниво како во ноември, објави Државниот завод за статистика. Пораст на цените е забележан кај зеленчукот за 1,4 проценти, јајцата за 1,2 проценти, месото за 0,7 проценти и преработките од месо за 0,5 …

Повеќе »

Kризата удри и на шампањското

Уште една година на економски проблеми и висока стапка на невработеност кој ја намали склоноста на луѓето кон шампањ во Европската Унија. Од друга страна, пак, во другите пазари, особено во Јапонија и САД, продажбата на шампањ е во пораст, според Француската национална асоцијација на одгледувачи и производители на вино. Во првите …

Повеќе »

Европа без еврото

Европската должничка криза влезе во мирна фаза и тоа не е случајно. Овој период на релативно затишје се совпаѓа со престојните федерални избори во Германија, 2013 година, во кои канцеларката Ангела Меркел се очекува да биде реизбрана како спасителката на еврото, пишува Бари Ејконгрин, професор по економија и политика од Беркли …

Повеќе »

На Грција не им простуваат долгови од милијарда евра, па се разочарани од ЕУ и кабинетот

Грчката држава почнува да се раздолжува, а до крајот на годинава се очекува да исплатат една милијарда евра од наталожените обврски, пишуваат грчките весници денеска, цитирани од агенциите. Секој работен ден на пазарот ќе се влеваат по 200 милиони евра, пишува на насловната страница весникот “Кердос” и посочува дека ќе …

Повеќе »

Египет е на работ на банкрот

Египет е на работ на банкрот, а со оглед на ескалација на политичката криза, индексот на египетската берза падна со 9.8%, пишува весникот “РБК Дејли”. “Пазарот ги преживува најтешките моменти во историјата. Сегашниот режим е одраз на претходниот. Ако економската ситуација во земјата не се подобри, Египет ќе банкротираа до …

Повеќе »

Економијата на САД ги изненади аналитичарите

Во третиот квартал БДП на земјата се зголемил за 3.1% од очекуваните 2.8% Економијата на САД ги изненади аналитичарите и забележа раст од 3.1% во третиот квартал на 2012 година, пишува Bloomberg. Прогнозите на економистите беа за годишно зголемување од 2.8%, но тие го оддаваат подобрувањето на растот кај државните …

Повеќе »

Економијата на САД може да биде забавена, дури и ако се надмине фискалниот јаз

Без разлика што се случува со “фискалниот јаз”, секој вработен Американец ќе почувствува пад на приходите по 1 јануари и тоа дефинитивно ќе го забави економското закрепнување, пишува CNBC. Тоа ќе се случи бидејќи “даночниот одмор”, која беше воведен во 2010 година за поддршка на потрошувачката, се очекува да заврши …

Повеќе »