ЕКОНОМИЈА

Франција забележа 0,3 % економски раст

Франција забележа 0,3 % економски раст во последниот квартал на 2013 година, покажуваат владините податоци, пренесува” БиБиСи “. Во исто време државната канцеларија за статистика не регистрираше раст на економијата во третиот квартал од минатата година, што ги надмина првичните прогнози за контракција со 0,1%.

Повеќе »

Романија со рекорден извоз

Извозот на Романија во 2013 година достигна историски максимум, покажуваат податоците на Националниот институт за статистика, пренесува информациониот сајт ” Зиаре “. Вредноста на извозот на Романија минатата година изнесува 219,12 милијарди леи ( 49,56 милијарди евра ). Увозот изнесувал 244,33 милијарди леи ( 55,2 милијарди евра ).

Повеќе »

Индустриското производство во Европа со пад во декември

Според податоците на европската статистичка служба Еуростат индустриското производство во еврозоната и ЕУ предвидоа 0.7 % пад во месец декември 2013. За споредба, во ноември показателот се зголеми со 1.6 % и 1.3 %. Во споредба со декември 2012 индустриското производство изнесува 0,5 % раст во еврозоната и 0,9 % …

Повеќе »

Над 7 % инфлација во Турција

Инфлацијата во Турција во јануари се зголемила до највисокото ниво за последните шест години, објави весникот ” Хуриет дејли њуз” , повикувајќи се на податоци на турскиот статистички институт. Во јануари цените на потрошувачките стоки бележат зголемување од 1,72 проценти на месечна основа, а инфлацијата на годишно ниво достигна 7,48 …

Повеќе »

GS : Доларот ќе поевтине во однос на еврото и фунтата

Доларот ќе ги разочара инвеститорите кои чекале силно поскапување на американската валута во однос на другите големи валути, коментираат експерти од Goldman Sachs Group Inc. Причината – ограничувањето на стимулите од страна на ФЕД не ги подобрува каматните предности на американската валута. Зелените пари најверојатно ќе поевтинат во однос на …

Повеќе »

Груевски: Растот на индустриското производство над очекувањата

Растот на индустриското производство е над очекувањата и за декември и за целата мината година. Во декември имаме 9,5 отсто раст на индустриското производство споредено со декември минатата година, а просекот за целата година е 3,2 и тоа е над нашите очекувања. Тоа е добро кога растот на индустриското производство …

Повеќе »

Инфлацијата во еврозоната продолжува да се намалува

Годишната инфлација во еврозоната во јануари 2014 е 0.7 %, покажуваат прелиминарните податоци на европската статистичка служба Евростат. Тоа е пад за 0,1 % во однос на декември 2013. Тоа е најмногу поради поскапувањето на храната, алкохолот и тутунот – 1.7 %, следен од услугите – 1,1 %, а кај …

Повеќе »

Нова црна дупка во финансиите на Грција?

Грција се соочува со нова црна дупка во финансиите на позадината настаната преку тензиите со нејзините кредитори, коментира The Guardian. На состанокот во Брисел европските финансиски министри најверојатно ќе дадат израз на загриженост во врска со отпорот, кој го демонстрира Атина во однос на донесувањето на реформи.

Повеќе »

Кипар ќе привлекува туристи преку својата традиционална кујна

Проектот е дел од стратегијата за излегување на земјата од економската криза и вреден 700 000 евра, кој се спроведува со европски програми. Партнерите во него се општините, туристичките организации, компаниите за промовирање на економијата, земјоделските задруги. Целта е да го претворат градот Пафос и областа околу него во атрактивна …

Повеќе »