ЕКОНОМИЈА

Министерот Хасан на 22 Евроазиски економски самит: Нашата земја нуди одлични услови за инвестирање, пример за тоа се технолошките индустриски развојни зони

Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции Елвин Хасан, вчера имаше свое обраќање на дводневниот 22. Евроазиски економски самит, кој се одржува и денес во Истанбул. Евроазискиот економски самит го организира Мармара фондацијата, група за економски и општествени истражувања која има за цел унапредување на односите меѓу ЕУ и земјите …

Повеќе »

Средба на премиерот Заев со британската амбасадорка Галовеј: Членството во НАТО е голема победа за државата што отвора економски придобивки, важно е да се задржи фокусот на реформите

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, вчера се сретна со Рејчел Галовеј, амбасадорката на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска. Амбасадорката Галовеј му честиташе на Премиерот Заев за потпишувањето на Протоколот за пристапување на Република Македонија во НАТО. Таа истакна дека интеграцијата на Република Македонија во …

Повеќе »

Премиерот Заев и министерот Бектеши: Продолжуваат консултациите помеѓу институциите, пазарџиите и другите засегнати страни со цел да се изнајдат взаемно прифатливи решенија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерот за економија, Крешник Бектеши вчера се сретнаа со граѓани кои работат на пазарите чиешто здружение е во процес на формирање и регистрација. На средбата премиерот Заев и министерот Бектеши ги слушнаа аргументите и барањата на граѓаните што работат на пазарите …

Повеќе »

Гувернерката на НБРМ: ЕБОР може да придонесе во консолидацијата на банкарскиот сектор и во развојот на алтернативните извори за финансирање, особено за малите и за средните претпријатија

Вчера беше остварена работна средба на гувернерката и вицегувернерите на Народната банка на Република Македонија (НБРМ) со делегацијата на Одборот на директори на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), која е во неколкудневна посета на земјава. Делегацијата е предводена од директорот на ЕБОР за Холандија, Кина, Монголија, Македонија и …

Повеќе »

Бектеши: Ефектите од отворените врати на НАТО ќе се почувствуваат и во туристичкиот сектор

Со честитка упатена до граѓаните на Република Македонија по повод потпишаниот Протокол за членство на Македонија во НАТО, министерот за економија Крешник Бектеши ја започна прес конференцијата на која ги претстави мерките и активности содржани во годинешната Програма за развој на туризмот. „Ефектите од отворените врати на НАТО веќе почнаа …

Повеќе »

Груевски на Facebook: Да ја продолжиме борбата за затворање на 140 годишната борба за македонското прашање

Никола Груевски на својот Facebook профил објави нова порака. Тој вели дека нема откажување. Само промена на парадигмата. И нова доктрина за доаѓање до целта! „Премногу крв е пролеано, премногу жртви се дадени во минатото, за така лесно македонскиот народ и граѓаните на Македонија се предадат и откажат од она …

Повеќе »

Вкупната вредност на извозот на стоки бележи пораст од 16.9 % во однос на лани

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во периодот јануари − декември 2018 година, изнесува 360 505 356 илјади денари и бележи пораст од 16.9 % во однос на истиот период од претходната година. Вредноста на увезената стока, во периодот јануари − декември …

Повеќе »

МТСП: Владата го усвои Оперативниот план за 2019 година, за врабортување и отворање нови бизниси на располагање рекордни 1,1 милијарда денари

На денешната владина седница се усвои новиот Оперативен план за варботување за 2019 година, за кој издвоивме рекордни 1,1 милијарда денари што е највисок износ досега и е за речиси три пати поголем од 2014 година, кога за истата намена беа исплатени 406 милилони денари. Мерките се фокусираат на доквалификација, …

Повеќе »

Градоначалникот Богоев оствари средба со амбасадорот Тимоние

Македонско – француското пријателство датира со децении, со конкретна соработка во различни области, а токму спортската сала „Партизан“ е одраз на солидарноста на Франција кон Градот Скопје, веднаш по земјотресот во 1963 – та година. Ова беше една од главните теми на разговор на денешната работна средба на градоначалникот на …

Повеќе »