Breaking News

ЕКОНОМИЈА

Бесими: Суштината на даночната реформа е праведно оданочнување

– Даночната реформа не значи зголемување даноци и даночни стапки. Даночната реформа се однесува на проширување на даночната основна по два основа – намалување на сивата економија и ревидирање на даночните ослободувања. Целта на оваа даночна реформа и претставениот Концепт е воспоставување современ даночен систем кој ќе биде поправеден, потранспарентен, …

Повеќе »

Мицкоски: Нов пад на индустриското производство

Во Октомври 2022 година споредено со Октомври 2021 година, индустриското производство во Македонија се намалило за 5,3%. Неспособната и криминална влада, „херојски” со своите политики го намалила производството во секторот рударство и вадење на камен за цели 13,2%, намалувањето во преработувачката индустрија е 4%, а снабдувањето со електрична енергија, гас, …

Повеќе »

Рустеми: Цената на патарините останува иста

Скопје, 30 ноември 2022 (МИА) – Засега останува иста цената на патарините во државава, изјави денеска директорот на Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) Ејуп Рустеми, одговарајќи на новинарски прашања пред почетокот на конференцијата „Безбедност на патиштата, предизвици и мерки за безбедни патишта“. Рустеми информираше дека продолжуваат со модернизација на патарините на …

Повеќе »

Министерството за финансии во октомври со заштеди од 44 отсто на електричната енергија

Министерството за финансии во октомври 2022 година со примена на мерките за заштеда на електрична енергија евидентира помала потрошувачка од 44 отсто во споредба со истиот месец во 2021 година. -Заштедата е резултат на примена на мерките, не само во централниот објект на Министерството за финансии, туку и во 34-те …

Повеќе »

Петровска на министерски состанок на САД – Јадранската повелба во Црна Гора

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Будва ќе учествува на министерскиот состанок на САД – Јадранската повелба, заедно со министри и шефови на делегации од земјите членки на иницијативата САД-Јадранската Повелба (А-5), Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора, Северна Македонија и Соединетите Американски Држави и делегации од земјите …

Повеќе »

Директорот на „Слобода превоз“: Ако во меѓувреме нема преговори и договор со Градот, во петок ќе има масовни блокади на Скопје со 200 автобуси

Блокадата на крстосницата кај ТЦ „Мавровка“ од страна на приватните превозници е ставена во мирување до четврток поради предвидената дводневна посета на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер. Ова синоќа го изјави директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски. -Со оглед на информацијата од МВР дека утре доаѓа висока делегација од Германија на …

Повеќе »

КСЗД ќе го презентира мислењето за предложениот Закон за административни службеници

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) денеска на прес конференција ќе го презентира донесеното стручно мислење по однос на предложениот Закон за административни службеници. -Комисијата ги разгледа Предлог-измените на Законот и утврди дека постојат одредби кои можат да предизвикаат повреда на правото на еднаквост кај административните службеници вработени …

Повеќе »

Во Букурешт почнува дводневен состанок на министрите за надворешни работи на НАТО

Во главниот град на Романија денес почнува дводневен состанок на министрите за надворешни работи на членките на НАТО, чиј фокус ќе биде на зајакнување на поддршката за Украина во нејзината борба против руската инвазија. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг најави дека учесниците на состанокот во Букурешт ќе посветат најголемо …

Повеќе »

Променливо облачно со слаб северен ветер

Утрото студено, преку денот променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од минус пет до два степени, а максималната ќе достигне од четири до 10 степени. Во Скопје променливо облачно со слаб северен ветер. Минималната температура ќе …

Повеќе »

Посебен режим на сообраќај во вторник и среда

На 29.11. и 30.11.2022 (вторник и среда) во официјална посета на Република Северна Македонија ќе пристигне делегација предводена од Претседателот на Сојузна Република Германија. Од тие причини, СВР Скопје ќе превземе мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на поширокото централно подрачје на град Скопје.МВР апелира до сите граѓани …

Повеќе »