ЕКОНОМИЈА

Вицепремиерот Анѓушев се сретна со новиот кинески амбасадор Зуо – Да се продолжи континуитетот на добра соработка помеѓу двете земји

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев го прими новоименуваниот амбасадор на Народна Република Кина Н.Е. г. Жанг Зуо. Вицепремиерот Анѓушев и амбасадорот Зуо зборуваа за досегашната соработка помеѓу Република Северна Македонија и НР Кина и се согласија дека е воспоставена добра соработка и дека …

Повеќе »

Ангеловска-Бежоска: Трендовите во финансискиот систем се солидни

„За разлика од многу други економии коишто во посткризниот период се соочија со контракција на кредитната активност и намалување на депозитната активност, трендовите во нашиот финансиски систем во изминатава декада се прилично солидни. На континуирана основа, кај нас се забележува кредитен раст поддржан од растот на депозитите. Во сиот период, …

Повеќе »

Костадинов: Денес, привлекуваме странски инвеститори без да потрошиме денар од граѓаните

Лицемерно е ВМРО-ДПМНЕ да зборува за задолжување, кога јавноста многу добро знае како ВМРО-ДПМНЕ се задолжуваше со огромни каматни стапки за барок, споменици, жални врби, истакна пратеникот на СДСМ Костадин Костадинов во вчерашното обраќање на седницата на Комисијата за финансирање и буџет во Собранието на РСМ. – Со огромните и …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Ќе се повтори ли ланскиот инвестициски пик ?

Во очекување на полноправното челенство во НАТО и датум за почеток на пристaпните преговори,  дел од европските земји веќе ги даваат привите насоки на своите инвеститори да се охрабрат и да вложуваат во земјава, но дел од домашните бизнисмени упатуваат на сеуште присутните проблеми кои го кочат инвестирањето, пишува неделната економска …

Повеќе »

Глигоров: Затоа, отиде возот… А оди ‘возот’ полн со луѓе во еден правец … ѓубрето од политиката останува …

Последен пат сум се возел во воз (во Македонија) во 1990. Колку луѓе се возеле годишно на делницата Ск со Белград или Ск со Атина? Не знам. Претпоставувам многу малку. Не сум чул некој да патува Германија или скандинавски земји или да оди со воз на одмор. Ако нема доволно …

Повеќе »

Вицепремиерот Анѓушев: Платите растат како резултат од раст на економијата

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања на новинарско прашање посочи дека растот на економијата е резултат на од растот на индустриското производство, градежништвото, земјоделството и трговијата и дека тоа сето тоа делува и на природен раст на платите. „Државниот завод за статистика денес објави дека бруто просечата …

Повеќе »

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Американската стопанска комора во Македонија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска прими делегација од Американската стопанска комора во Македонија.На средбата беа разменети мислења за севкупните економски состојби во Северна Македонија, можностите за водење бизнис, како и за можностите за инвестирање во државата. Претседателот Пендаровски на средбата истакна дека во фокусот на неговата работа …

Повеќе »

Северна Македонија ќе ги зајакне јавните финансии и ќе ја подобри конкурентноста со поддршка од Светска банка

Северна Македонија ќе ја зајакне одржливоста на јавните финансии, ќе ја подобри конкурентноста на пазарот и ќе го намали регулаторното оптоварување со цел продлабочување на интеграцијата со европските и глобалните пазари, преку поддршка од заем  во вредност од  125 милиони евра одобрен денес од страна на Бордот на извршни директори …

Повеќе »

Вицепремиерот Анѓушев, министерката Царовска и министерот Адеми ја завршија работната посета на Швајцарија –Инвестициите во образованието и младите се клучни за економски и општествен развој

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска и министерот за образование и наука д-р Арбр Адеми, за време на вториот ден од работната посета во Берн, поврзана со швајцарските искуства за стручно образование и обука остварија посета …

Повеќе »