ЕКОНОМИЈА

Европските земји со најниска стапка на невработеност

3,2% во Швајцарија, 3.6% во Норвешка, 4,8% во Австрија … Има земји во кои нивото на невработеност може да не натера да сонуваме. Но, зад овие бројки се кријат големи социјални разлики, пренесува профит.

Повеќе »

Фараж: Еврозоната се распаѓа за неколку години (видео)

Лидерот на Партијата на независноста на Велика Британија Најџел Фараж даде опширно интервју за RussiaToday. Во него тој ја откри идејата зад настаните во Кипар и советува сите во Еврозоната да ги симнуваат поскоро своите заштеди од банкарските трезори во еврозоната. Според него е многу веројатно “кипарското сценарио” да се …

Повеќе »

Велика Британија ја избегна тројната рецесија

Велика Британија ја избегна тројната рецесија, откако нејзиниот бруто домашен производ забележува раст од 0,3% во првиот квартал на годината, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Главна заслуга за тоа има услужниот сектор во Кралството, како и производството на нафта и гас во Северното Море. Економскиот подем на годишна …

Повеќе »

Рекордна невработеност во Шпанија

Нивото на невработеност во Шпанија го достигна 37-годишниот врв во првиот квартал на оваа година, откако напорите за намалување на најголемиот буџетски дефицит во ЕУ, покажа негативно влијание врз растот на економијата. Бројот на невработените е на највисоко ниво од 1976 година, а тоа беше годината по смртта на диктаторот …

Повеќе »

Еврото под $ 1,30

Курсот на еврото се задржува цврсто над прагот од 1,30 долари во денешната интербанкарскa трговија. Утрово единствената европска валута се менуваше за 1,3005 долари. Вчера Европската централна банка (ЕЦБ) го утврди референтниот курс од 1,2990 долари за едно евро.

Повеќе »

Зошто САД можат да бидат следниот растечки пазар

САД поминуваат низ индустриска ревитализација. Тие се поголем растечки пазар во светот, на кој ќе погледнат инвеститорите. Ова го тврди во интервју за “Волстрит џурнал” инвестицискиот визионер и консултант Антоан ван Агтмаел. Тој верува дека повеќето набљудувачи допрва ќе го сфатат тоа. Според него има пет причини поради кои САД …

Повеќе »

Невработеноста во арапскиот свет достигна 20 милиони луѓе

Невработеноста во арапските земји се зголемила до 16% во 2012 година, изјави лидерот на Арапската работничка организација Ахмед Мохамед Лукман, пренесува Еаstok. “Стапката на невработеност во земјите во арапскиот свет беше 14% во 2010., што е еквивалентно на 17 милиони луѓе без работа”, истакна Лукман за време на работната посета …

Повеќе »

Словенската невработеност држи стабилен процент

И во февруари стапката на невработеност во Словенија останува стабилна – 13,6%. Таа е непроменета во однос на претходниот месец, покажува статистиката. Вкупниот број на регистрирани невработени лица е 124 066 лица во работоспособното население од 912 929.

Повеќе »

Moody’s ја намали оценката за Кина

Меѓународната агенција за рејтинг Moody’s го анализираше намалувањето на оценката за кредитната перспектива на Кина од “позитивна” на “стабилна”, пренесе ИТАР-ТАСС. Овa значи дека во блискo време Moody’s не планира да го зголемува рејтингот на кинеската економија.

Повеќе »