ЕКОНОМИЈА

Atari поднесе барање за судска заштита од доверителите

Компанијата за производство на видео игри Atari SA објави дека поднела барање за судска заштита од кредиторите во Париз и Њујорк, откако со оглед на тешките услови на пазарот, не успеала да најде наследник за главен акционер и главен кредитор BlueBay, информира Reuters . Atari планира да се оддели од …

Повеќе »

Германија и Франција ќе претстават заеднички план за реформи во еврозоната

Германскиот канцелар Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд ќе претстават заеднички предлози за продлабочување на монетарната унија до месец мај, пренесува “Ројтерс”. Меркел и Оланд тешко ги надминуваат за почеток односите, откако канцеларот го поддржа поранешниот претседател Никола Саркози на изборите минатата година, а Оланд ги искритикува економиите на …

Повеќе »

Кинеската економија со наслабa стапка на раст од 13 години

Во последното тримесечје на 2012, сепак економијата на земјата покажала знаци на стабилизација, покажуваат податоците пред 1 ден. Кинеската економија забележа во 2012 најслабa стапка на раст во последните 13 години, забележува Financial Times, цитирајќи ги податоците на националната статистика.

Повеќе »

Економиите во развој ќе блеснат во 2013 година

Минатата година и развиените и пазарите во развој забележаа силни удари, носејќи по над 15% враќање на инвестициите. За оваа година, сепак портфолио менаџерите очекуваат да има јасен победник и едната група да се претстави подобро од другата. Од почетокот на 2013 година берзите во Европа и САД го презедоа …

Повеќе »

Ние сме една од најсиромашните нации во светот со минимална нето плата

Минималната нето плата во Македонија е 8050,00 денари или околу 130 евра, што нè прави посиромашни и од најзаостанатите земји во светот Ирак, кој се уште е арена на воени дејствија и секојдневни терористички напади, може да се пофали со минимална плата во износ од 146,91 евра, пишува весникот worldtodaybg.com. …

Повеќе »

Индекси на прометот во индустријата

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата во ноември 2012 година, во однос на ноември 2011 година, изнесува 68.3. Индексот на прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во ноември 2012, во однос на ноември 2011 година, бележи опаѓање од 47.2%, а индексот на прометот …

Повеќе »

Германија во 2012 година го забави економскиот раст за 0.7%

Економијата на Германија го забавила растот во 2012 година, но се справила со рецесијата во Европа, покажуваат податоците на федералната статистичка служба на земјата. Минатата година бруто домашниот производ (БДП) на Германија регистрирал пораст од 0,7% наспроти 3% во 2011 година и 4,2% во 2010 година, покажува статистиката. “Во 2012 …

Повеќе »

На повидок е создавање на единствен телекомуникациски пазар во ЕУ

Оваа година европскиот телекомуникациски комесар ќе претстави серија реформи за поддршка на создавање на заеднички европски телекомуникациски пазар, пишува Financial Times. Ова ќе биде направено со цел да бидат поттикнати конкуренцијата и инвестициите во секторот, кој се покажа тешко погоден од финансиската криза. Нели Крос, која е и потпретседател на …

Повеќе »