ЕКОНОМИЈА

Саиф ал-Адел или „мач на одмаздата”е новиот лидер на Ал Каеда, бил поопасен дури и од Бин Ладен

Терористичката организација Ал Каеда се подготвува повторно да стане најголемата закана за светот, како што беше за време на нападите врз Њујорк од 11 септември 2001 година, бидејќи на челното место во организацијата дојде немилосрдниот лидер Саиф ал-Адел, наречен „мач на одмаздата”, за кого разузнавачките агенции тврдат дека е полош …

Повеќе »

Седница за пратенички прашања и заседанија на две собраниски комисии

Собранието денеска треба да ја одржи 35-та седница на чиј дневен ред единствена точка е Поставување на пратенички прашања. Во исто време закажани се и заседанија на Комисијата за финансирање и буџет и на Законодавно-правната комисија. Комисијата за финансирање и буџет треба да ја продолжи 16-та седница на чиј дневен …

Повеќе »

Завршна конференција на Блупринт групата за реформи во правосудството

Блупринт групата денеска ќе ја одржи завршната конференција за проектот „За Правда – Следење на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор за 2020-2021 година”. Конференцијата ќе се одржи онлајн на Зум платформата. Конференцијата може да се проследи на следниот линк, при што е обезбеден и превод на албански јазик Блупринт групата …

Повеќе »

Битиќи: Ќе се најде кворум и доблест за да се донесат законските решенија за операционализација на мерките од четвртиот и петтиот пакет

Десеттина од 29-те мерки од петтиот економски пакет треба да се реализираат со носење на законски решенија, а сите кои се поврзани со Развојната банка се веќе во собраниска процедура, како што се законот за инвестициски фондови и законот за државна гаранција. Во собраниска процедура се и некои други законски …

Повеќе »

Раст на германскиот БДП од 0,3 отсто во четвртиот квартал од 2020 година

Германската економија во последниот квартал од минатата година пораснала за 0,3 проценти, што е подобар резултат отколку што се очекуваше, соопшти  денеска Федералното биро за статистика, Дестатис, ревидирајќи ги највисоките досегашни проценки. Британските медиуми пренесуваат дека најголем удел во растот на Бруто домашниот производ на крајот од годината имале силниот …

Повеќе »

Битиќи: Никој не е ставен во ист кош, подготвен сум да разговарам со угостителите

Отворен сум за средби, бев отворен и пред да се донесе петтиот пакет на економски мерки, а и сега сум  отворен за да седнеме и да разговараме со угостителите и да изнајдеме решение, најави вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи непосредно пред отпочнувањето на за денеска закажаниот протест на угостителите …

Повеќе »

Сончево и топло до 21 степен

Времето ќе биде сончево и топло. Претпладне со мала до умерена локална облачност, особено во североисточните подрачја. Ќе дува умерен, долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -3 до 3, а максималната ќе достигне од 14 до 21 степени. Во Скопје, претпладне …

Повеќе »

Прифатено барањето на превозниците дозволениот број патници да биде 75 отсто од возилата

Владата ја прифати согласноста на Комисијата за заразни болести по барањето на група општински и меѓуопштински превозници да се зголеми дозволениот број патници од 50 на 75 отсто во превозните средства. Оваа одлука е донесена на денешната редовна 47. седница. Ограничувањето на бројот на патници е воведено поради ковид пандемијата. мч/лв/ …

Повеќе »

Битиќи: Побрзо да се донесат законските решенија за примена на мерките од петтиот пакет

Потребна е побрза динамика во носењето законски решенија за да се овозможи примена на одредени мерки од поддршката за стопанството, смета вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Според Битиќи, досегашните предвидувања и активности на Владата во однос на КОВИД кризата даваат резултат и оваа, 2021-ва, ќе биде година на заздравување …

Повеќе »