ЕКОНОМИЈА

АНАЛИЗА: Изборите ќе дојдат и ќе поминат – потребен е нов економски концепт !

Француското вето за пристапни преговори кое донесе предвремени парламентрани избори, според аналитичарите ќе се “прекрши” врз грбот на економијата. Ви предизборен период не се очекуваат значајни реформски промени ниту пак крупни инвестициски одлуки, домашниот бизнис, навикнат на чести изборни циклуси, ќе апстинира од развојни проекти, па дури и од нови …

Повеќе »

Николиќ: 97 професионални војници со навршени 45 години ќе преминат на работа во казнено-поправните установи

Државниот секретар во Министерството за одбрана, Драган Николиќ вчера заедно со директорот на Управата за извршување санкции, Јовица Стојановиќ, даде изјава за медиумите каде се потенцираше грижата за професионалните војници со навршени 45 години кои досега беа дел од Армијата. Николиќ истакна дека изминатиов период во консултација со повеќе надлежни …

Повеќе »

Вицепремиерот Анѓушев оствари средба со директорот за јужна и централна Европа во Стејт Департментот Костеланчик

Вицепремиерот Анѓушев на средба со директорот за јужна и централна Европа во Стејт Департментот Костеланчик – Република Северна Македонија е целосно посветена на евро-атлантските интеграции Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев оствари средба со г. Дејвид Костеланчик, новоименуваниот директор во канцеларијата за јужна и …

Повеќе »

Од први јануари нема да стартува оданочувањето на капиталните добивки од хартии од вредност

Примената на прогресивниот данок на личен доход се става во мирување на 36 месеци. Во овој период, доходот од работа, доходот од самостојна дејност, доходот од авторски и сродни права како и доходот од продажба на сопствени земјоделски производи ќе се оданочува со стапка од 10 проценти. Во мирување ќе …

Повеќе »

Ангеловска: Прогресивниот данок се става во мирување, следните 36 месеци личниот доход ќе се даночи со 10 проценти

aПримената на прогресивниот данок на личен доход се става во мирување на 36 месеци. Во овој период, доходот од работа, доходот од самостојна дејност, доходот од авторски и сродни права како и доходот од продажба на сопствени земјоделски производи ќе се оданочува со стапка од 10 проценти. Во мирување ќе …

Повеќе »

Мобилизирани ресорните министерства и инспекциските служби за брза заедничка акција против загадување на воздухот

Денешната координативна седница, со која раководеше заменик претседателот на Владата и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, а во координација со министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, се свика заради  алармантната состојба со загадувањето на воздухот. Заблагодарувајќи им се …

Повеќе »

Средба на дел од водечкиот тим на Унијата на Европски Федералисти на Македонија со Н.Е. францускиот амбасадор г-дин Кристиан Тимоние

Во текот на вчерашниот ден(31.10.2019) се одржа средба на дел од водечкиот тим на Унијата на Европски Федералисти на Македонија со Н.Е. францускиот амбасадор г-дин Кристиан Тимоние. На средбата се разговараше за европската иднината на Р.С.Македонија, во контекст на конечниот предлог на Република Франција за реформи на ЕУ пристапниот процес …

Повеќе »

Царовска за Гласот на Америка: Повеќе од 120.000 граѓани ги чувствуваат придобивките од социјалната реформа

Во рамки на нејзината работна посета во Соединетите Американски Држави министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска даде интервју за медиумот „Гласот на Америка“. Царовска истакна дека повеќе од 120.000 граѓани ги чувствуваат придобивките од социјалната реформа, затоа што во семејните буџети имаат повеќе финансиски средства. „Најголема реформа е …

Повеќе »

Одржана редовна седница на Советот на Народната банка

Советот на Народната банка денес одржа редовна седница на која гo разгледа и го усвои Извештајот за ризиците во банкарскиот систем во вториот квартал од 2019 година. Притоа беше констатирано дека банкарскиот систем и натаму ја одржува својата стабилност, a неговата отпорност на шокови бележи подобрување. Како што беше истакнато на седницата, второто …

Повеќе »