ЕКОНОМИЈА

Министерот за локална самоуправа Фазлиу на Конференција на НАЛАС – Градовите двигатели на развојот

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу вчера  говореше на регионалната конференција Градовите двигатели на развојот-Визија 2030, што денеска се одржа во Скопје, во организација на Асоцијацијата на локални власти на земјите од Југоисточна Европа, НАЛАС. Министерот Фазлиу ја истакна актуелноста на темата со оглед дека во глобални рамки половина од …

Повеќе »

Премиерот Заев на средба со кинескиот премиер Кечијанг: Постои интерес за унапредување на економската и трговска соработка помеѓу Република Северна Македонија и НР Кина

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев со владината делегација што ја предводеше, оствари средба со Претседателот на Владата на Народна Република Кина, Ли Кечијанг и кинеската владина делегација на маргините на Осмиот Самит на шефови на влади од процесот за соработка на Народна Република Кина со земјите …

Повеќе »

Анкетата на ТЕЛМА открива: Кој ќе победи на следните претседателските избори ?!

Најновата анкета на Телма предвидува сигурна победа на Стево Пендаровски на претседателските избори и солидна предност уште во првиот круг. Според аналитичарите ако ваквиот тренд продолжи а Силјановска не смени нешто во кампањата, до 21 април разликата може да се зголеми уште за минимум 2 до 3 проценти во негова …

Повеќе »

Силјановска: Оваа влада не нуди економска иднина

Во еимисијата „Отворено на Алфа“, кандидатот за претседател Гордана Силјановска изјави дека оваа влада не нуди економска иднина. „Оваа влада е обременета со корупција, непотизам, неспособни кадри. Правна држава е таа каде сите, без разлика дали се Македонци или Албанци, според индивидуалните способности, ако се најдобри ќе се најдат на …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Избегнување на двојно оданочување и заштита на инвестиции –  преку Преспа до економски развој! 

За Грција – Република Северна Македонија е идеална извозна и трговска дестинација, за Република Северна Македонија – Грција е стратешки инвеститор, транзитна рута по поморски пат но и топ дестинација за летување. Географски блиски, но до неодамна надворешно-политички далечни, две земји, според најавите на премиерите Ципрас и Заев започнуваат нова …

Повеќе »

Арсовска:  Во 2019 нашиот фокус на 16+1 е во трансфер на знаења и технологии 

Висока делегација на  Сојузот на стопански комори (ССК) предводена од претседателот Данела Арсовска, традиционално и годинава учествува на 8. Самит и Економски форум на шефовите на Влади на Н.Р. Кина и 16. земји од Централна и Источна Европа (ЦИЕ).  Во рамки на Економскиот Форум на кој учествуваат над 1000 делегати, се остварија …

Повеќе »

Ангеловска-Бежоска и Тевдовски на Пролетните средби на ММФ и Светската банка во Вашингтон

Делегација предводена од гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и министерот за финансии, Драган Тевдовски учествува на Пролетните средби на групацијата на Светскатa банка (СБ) и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во Вашингтон, САД. Предвидено е делегацијата да оствари средби со високи претставници на ММФ, СБ, Европската инвестициска банка (EИБ) и …

Повеќе »

Министерот Хасан на работна посета во Турција: Взаемната поддршка и почит ги унапредуваат економските врски помеѓу двете земји

Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Елвин Хасан беше во работна посета на Турција каде што оствари многу важни средби, со неколку турски министри, министерот за надворешни работи, г-дин Мевлут Чавушоглу, министерката за трговија, г-ѓа Рухсар Пехџан и министерот за индустрија и технологија, г-дин Мустафа Варанк. На средбите се …

Повеќе »

Се огласи Трамп по апсењето на Асанж: Еве што изјави претседателот на САД

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека нема мислење за апсењето на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, иако претходно многу често беше критикуван од владата на САД. Вчера Асанж беше уапсен од британската полиција, на барање на САД, каде што беше обвинет за “информациска пиратерија”. Ова се случи откако Еквадор …

Повеќе »