ЕКОНОМИЈА

ВБИФ ѝ одобри на Македонија три инвестициски проекти во вкупен износ од 24 милиони евра

Управниот комитет на инструментот Инвестициска рамка за Западен Балкан – ВБИФ (Western Balkas Investment Framework – WBIF), донесе одлука на Република Македонија да ѝ одобри три апликации за инфраструктурни проекти во вкупен износ од 24 милиони евра грант (неповратни) средства за техничка помош и инвестиции. Одобрена е апликација за изградба …

Повеќе »

Апостолска во Загреб: Пред бизнисот отворивме економски перспективи кои ветуваат стабилна деловна клима и силна институционална поддршка

Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска вчера во рамки на првиот „Светски конгрес на претприемачи“, кој се одржува во Загреб, пред учесниците имаше обраќање во кое се осврна на економските политики на Владата на Република Македонија за поддршка на инвестициите. Зборувајќи за процесите на политичкото стабилизирање на …

Повеќе »

Пуштени во оптек нови ковани пари за колекционерски цели

Народната банка на Република Македонија ја известува јавноста дека се издадени и се пуштени во оптек кованите пари за колекционерски цели „Вага”, „Скорпија” и „Стрелец” од серијата „Хороскопски знаци” („Службен весник на Република Македонија” бр. 128/18 и 170/18). Кованите пари ги имаат следниве карактеристики: „ВАГА”       На аверсот, во …

Повеќе »

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија со пораст од 16.2 % во споредба со лани

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во периодот јануари – октомври 2018 година, изнесува 297 093 666 илјади денари и бележи пораст од 16.2 % во однос на истиот период од претходната година. Вредноста на увезената стока, во периодот …

Повеќе »

Премиерот Заев на средба со новоименуваниот амбасадор на Косово, Дедај: Взаемниот интерес за завршување на повеќе инфраструктурни проекти дополнително ќе нѐ зближат и поврзат економски

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, вчера имаше средба со новоименуваниот амбасадор на Република Косово во Република Македонија, Ѓерѓ Дедај. Премиерот Заев на почетокот на средбата на амбасадорот Дедај му посака успешен мандат во насока на понатамошно продлабочување на пријателството на двете земји. На средбата беа изнесени и …

Повеќе »

Министерката Шекеринска во Брисел на средби со Могерини и Хан: Македонија треба да биде наградена со почеток на преговори

Денеска, на вториот ден од работната посета на Брисел заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска заедно со министерот за надворешни работи Никола Димитров, имаа средби со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини и со комесарот за добрососедска политика и проширување, …

Повеќе »

Македонскиот претседател го покри „бивша Југословенска“ со лист хартија на конференцијата во Катовице, Полска

Претседателот Ѓорѓе Иванов на конференцијата во Катовице, Полска со лист хартија го покри делот „Бивша Југословенска“ од името на Република Македонија, пренесува Експрес.мк Со оглед на тоа дека организатор на Самитот за климатските промени во Катовице се Обединети нации, каде што земјата што ја претставува тој е примена под привремена …

Повеќе »

Министерката Шекеринска на конференција во Брисел: Македонија заслужи да ги почне преговорите со ЕУ

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Брисел учествуваше на конференција за односите меѓу ЕУ и Западен Балкан, посветена на проширувањето на Унијата, интеграцијата и предизвиците од трансформацијата на земјите од регионов. На самитот, министерката Шекеринска зборуваше на првата сесија насловена како „ЕУ-Западен Балкан: …

Повеќе »

НБРМ и ЕЦБ склучија меморандум за соработка во сферата на супервизијата

Народната банка на Република Македонија (НБРМ) и Европската централна банка (ЕЦБ) склучија меморандум за соработка во сферата на супервизијата. Согласно со неговите одредби, соработката меѓу двете институции ќе биде насочена кон обезбедување ефективна размена на супервизорски информации, имајќи ја предвид домашната и меѓународната регулатива, вклучително и Основните принципи за ефикасна …

Повеќе »