ЕКОНОМИЈА

На повидок е создавање на единствен телекомуникациски пазар во ЕУ

Оваа година европскиот телекомуникациски комесар ќе претстави серија реформи за поддршка на создавање на заеднички европски телекомуникациски пазар, пишува Financial Times. Ова ќе биде направено со цел да бидат поттикнати конкуренцијата и инвестициите во секторот, кој се покажа тешко погоден од финансиската криза. Нели Крос, која е и потпретседател на …

Повеќе »

Робин Шарма: 25 бизнис лекции од минатата година

“Помина 2012та година и ме научи на овие лекции. Таа не беше многу поволна за луѓето отпаднати во економската криза, но токму тогаш беше моментот да се покажете како големи лидери. “, Вели Робин Шарма на својот блог. Потоа ги набројува лекциите кои водат напред во бизнисот и неговите раководители. …

Повеќе »

Како ќе изгледаат продавниците на иднината?

Сегашноста и иднината се во доста големи комерцијални размери. Што мислите, како би изгледале продавниците на иднината? Електронското издание “Бизнис инсајдер”, врз основа на ставовите на компанијата King Retail Solutions (KRS), вели: “Продавниците ќе станат многу театарски како амбиент, многу … Масивни, и многу посилни како искуство, наместо да се …

Повеќе »

Економијата на Хонгконг прогласена за најслободна, Македонија држи средина

19-та година по ред Хонгконг беше прогласен за најдобра слободна економија во светот, покажуваат резултатите од истражувањето на американската фондација Heritage и весникот Wall Street Journal, цитирани од ИТАР-ТАСС. Индексот на економската слобода за поранешната британска енклава достигнува 89,3 поени од 100 можни, бидејќи и по преминувањето под јурисдикција на …

Повеќе »

Грција ќе сопре над 50 илјади пензии по пребројување на пензионерите

Грчкото Министерство за труд очекува да запре над 50 илјади пензии во земјата, откако заврши пописот извршен во трите најголеми пензински фондови во земјата, соопшти агенцијата АНА-МПА. Пензиите ќе бидат запрени, бидејќи во рамките на пописот во трите фондови не се јавиле над 50 илјади пензионери, а во исто време …

Повеќе »

Францускиот министер за финансии е под истрага за даночна измама

Француската обвинителство започна истрага против министерот за финансии Жером Кахузак поради сомневањата дека имал тајна банкарска сметка во Швајцарија, соопшти агенцијата Reuters. Информациите излегоа од францускиот сајт за истраги Mediapart, според кој до почетокот на 2010 година министерот држел сметка во швајцарската банка UBS.

Повеќе »

Турција се насочи кон Африканскиот пазар

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган вели дека Турција има за цел да ја зголеми размената на трговија во 2015 година во африканските земји и таа да изнесува $ 50 милијарди долари, пренесува агенцијата Анадолија. Турција вложува големи напори за развојот на Африка, изјави турскиот премиер пред да замине за Габон. …

Повеќе »

Влечење на добивки на јенот по наглиот пад минатата недела

Доларот падна против јенот, но останува во близина на две и пол годишниот врв, постигнат во петокот. Инвеститорите претпоставуваат дека оваа година ќе има повеќе монетарни стимули од Јапонија и помалку од Федералните резерви во САД. Иако е сосема нормално доларот да ја има во предвид брзината на растот во …

Повеќе »

Американската економија создала 155 000 нови работни места во декември

Состојбата на американскиот пазар на труд продолжува да се подобрува постепено. Економијата на САД создала 155 000 нови работни места во декември, а невработеноста во земјата останува без промена на ниво од 7,8%. Прелиминарните очекувања на економистите беа малку повисоки, но повеќето основни индустрии сметаа за мала промена во споредба …

Повеќе »