ЕКОНОМИЈА

Падна невработеноста во Велика Британија

Британските работници ги зазедоа речиси сите новосоздадени позиции во Велика Британија по гласањето за Брекзит, а бројот на Европејците кои бараат вработување во земјата опадна драстично. Во извештајот на Владата се наведува дека бројот на работниците кои доаѓаат од Европа, е под 410 илјади. Пред јуни 2016 се намалил на …

Повеќе »

Силјановска-Давкова: Иднината на нашата татковина е во Европската Унија

„Почитувани, иднината на нашата татковина е во Европската Унија. Но, за жал, некои мислеа дека е доволно да се промени името на нашата држава за да се отвори патот до европското семејство. Нам ни се потребни реформи, но потребна ни е и визија, лидерство и активна поддршка со експертиза во …

Повеќе »

Продажните цени во првото тримесечје од 2019 година се зголемиле во однос на претходното

Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во трговијата на мало во првото тримесечје од 2019 година е за 0.3 процентни поени повисок во однос на претходното тримесечје, а e зголемен за 0.9 процентни поени во однос на првото тримесечје од 2018 година. Eкономската состојба на деловните …

Повеќе »

Силјановска победи во Скопје, а Пендаровски подобар во општините Сарај, Чаир Шуто Оризари, Карпош …

Во првиот круг на претседателски избори во град Скопје победи кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова. Таа освои 664 гласови повеќе од кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски, од обработени 99,96% од избирачките места. Силјановска освоила 87.268 гласови во Скопје, а Пендаровски 86.604 гласови. Блерим Река освоил 14.905. Во Центар …

Повеќе »

Пендаровски: Изборот во вториот круг ќе биде полесен, едвај чекам да се фатам со работа

Кандидатот на СДСМ Стево Пендаровки синоќа по пребројувањето на гласањето се заблагодари на подршката на изборите. „Благодарам пред се за мнозинската подршка што ми ја да дадовте мене и на овој концепт заедно напред уште во првиот изборен круг. Јасно е мнозинската подршка е од граѓаните македонци, албанци, турци, срби, …

Повеќе »

Река нема да тргува со гласачите – Дали Талат Џафери ќе ја преземе функцијата Претседател на државата?!

Вчера заврши гласањето за првиот круг за шестите претседателски избори во земјава и првите избори откако е ратификуван Преспанскиот договор. Следниот претседател ќе биде петтиот претседател од независноста наваму и првиот претседател на Република Северна Македонија. Во првиот круг еден кандидат може да стане претседател само ако освоил мнозинсто од …

Повеќе »

Немањето побарувачка има најголемо влијание врз ограничувањето за подобрување на тековната градежна активност

Според оценката на раководителите на деловните субјекти од областа на градежништвото, индикаторот на доверба во првото тримесечје од 2019 година е повисок за 0.5 процентни поени во однос на четвртото тримесечје од 2018 година, а e повисок за 0.7 процентни поени во однос на првото тримесечје од 2018 година. Очекувањата …

Повеќе »

Светска банка: Создавање на можности за сите преку сеопфатен и одржлив раст во Северна Македонија

Поддршка за побрз, сеопфатен и одржлив раст во Република Северна Македониjа преставува цел на новата четиригодишна рамка за партнерство со земјата, одобрена денес од страна на Бордот на извршни директори на Групацијата Светска банка. Стратегијата има за цел да ја поддржи програмата и среднорочната стратегија на Владата преку создавање на …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Стандард и цени – повисоки трошоци за храна, здравје, ресторани !

Повисоки трошоци за храна, за здравје, за угостителски услуги во ресторани и хотели, за мебел и покуќнина. Во првото тромесечје од оваа економска година во споредба со истиот период лани, според државната статистка, регистриран е пораст на трошоците на живот за 1,2 отсто а во истиот анлизиран период  цените на …

Повеќе »