ЕКОНОМИЈА

Премиерот Заев: нашата држава го избра добриот пат и економијата го следи тој пат

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со министерот за економија Крешник Бектеши, вчра, одржаа прес-конференција на која презентираа дел од заклучоците на најновиот извештај на Светската трговска организација (СТО), кои покажуваат огромен економски напредок за нашата земја, споредбено, крајот на 2018 со крајот на 2012 година. …

Повеќе »

Градоначалникот Мицевски присуствуваше на меѓународен бизнис форум во Хјустон-САД

Градоначалникот на општина Крива Паланка, Борјанчо Мицевски во периодот од  од 17-19 јули, присуствуваше на меѓународниот бизнис форум во САД, а на покана од градоначалникот на Хјустон,г-дин Силвестер Тарнер. На овој неколкудневен меѓународен форум учествуваа околу 400 градоначалници и преставници на општини од целиот свет,  како и преставници од  „Белата …

Повеќе »

Министерот Нуредини оствари средба со  унгарскиот амбасадор Дукс

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денеска се сретна со амбасадорот на Република Унгарија Ласло Иштван Дукс придружуван од економскиот советник на Амбасадата Ервин Сел. На средбата, амбасадорот Дукс ја истакна добрата досегашна соработка и поддршката што Владата на Унгарија и ја дава на државава во областа …

Повеќе »

Претседателот Пендаровски го прими вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Т. Рикер

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вчера го прими вршителот на должност помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави за Европа и Евроазија, Филип Т. Рикер. На средбата беше разговарано за унапредување на билатералната соработка меѓу Република Северна Македонија и САД, за евро-атлантските перспективи на нашата држава, како и …

Повеќе »

Претседателот Пендаровски го прими амбасадорот на Државата Израел, Дан Орјан

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими амбасадорот на Државата Израел, Дан Орјан. На средбата беа разменети мислења за севкупните односи меѓу Северна Македонија и Израел и беше констатирано дека двете држави во континуитет негуваат блиски пријателски односи, засновани на меѓусебна доверба и почит. Двајцата соговорници се согласија …

Повеќе »

Министерот Нуредини оствари средба со постојаната координаторка на Обединети Нации во државава Росана Дуџак

Министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини одржа средба со постојаната координаторка на Обединети Нации во Република Северна Македонија Н. Е. Росана Дуџак. Постојаната координаторка на Обединетите Нации изрази задоволство од можноста за придонес во спроведување на реформите во Република Северна Македонија. Во таа насока е и подготовка …

Повеќе »

Усвоени Извештајот за финансиската стабилност во 2018 година и најновиот Квартален извештај на Народната банка

Советот на Народната банка денес одржа редовна седница на која ги разгледа и ги усвои Извештајот за финансиската стабилност во 2018 година и најновиот Квартален извештај на централната банка. Во усвоениот Извештај за финансиската стабилност е утврдено дека финансиската стабилност се одржа и минатата година, при истовремено продлабочување на нивото …

Повеќе »

Претседателот Пендаровски ги потпиша законите за ратификација на спогодбите за отворање на два нови гранични премини со Република Грција

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги потпиша указите за прогласување на Законот за ратификација на Спогодбата меѓу Република Северна Македонија и Република Грција за отворање нов граничен премин меѓу двете земји кој ќе ги поврзува Мајден во Република Северна Македонија и Промахoи во Република Грција, и на …

Повеќе »

Потврдена одличната одбранбена соработка со Австрија – средба на заменикот министер Максути со директорот за одбранбена политика, генерал – мајор Јохан Франк

Билатералната одбранбена соработка помеѓу Република Северна Македонија и Австрија е на исклучително високо ниво, заклучија на вчерашната средба во Министерството, заменикот – министер Беким Максути и директорот за одбранбена политика во австриското Министерство за одбрана, генерал – мајор Јохан Франк. Заменикот – министер Максути во контекст на членството во НАТО, …

Повеќе »