ЕКОНОМИЈА

Народната банка склучи Договор за соработка со Европската комисија во процесот на заштита на кованите евра од фалсификување

Со размена на писма за соработка помеѓу гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и директорот на Генералниот директорат за економски и финансиски прашања на Европската комисија, Марко Бути, се склучи Договор за соработка во процесот на заштита на кованите евра од фалсификување. Согласно со одредбите од склучениот договор, соработката ќе …

Повеќе »

И после 76 години независна држава, Либан сеуште го бара својот идентитет

Либан се стекнува со независност во 1943 година, а француските трупи се повлекуваат во 1946 година. Оттогаш, историјата на Либан се карактеризира со наизменични периоди на политичка стабилност и немири. Така, во 1958 година избива доста сериозна политичка криза во Либан, а во 1975 година започнува граѓанска војна, која трае …

Повеќе »

КСС оствари средба со Генералниот секретар на Европската конфедерација на синдикати (ЕТУК), Лука Висентини

На ден 20.11.2019 година во просторииите на КСС членови на Извршниот одбор на КСС одржаа средба со делегација од Европската конфедерација на синдикати (ЕТУК), предводена од Генералниот секретар на ЕТУК, г-динот Лука Висентини, специјалниот советник г-динот Јозеф Нимиц и раководителот на човечки ресурси г-ѓа Синеад Тиернан. На состанокот се разговараше …

Повеќе »

Мицковски разговараше со бугарскиот премиер Бојко Борисов и го поддржа Договорот за соседство

Лидерот на најсилната опозициска партија Христијан Мицковски разговараше со бугарскиот колега и премиер Бојко Борисов и го поддржа Договорот за соседство: Мицковски, се состана со Бојко Борисов во Загреб, при што бугарскиот премиер постави видео од разговорот, на кој се гледа како Мицковски зборува дел од зборовите на бугарски јазик. …

Повеќе »

Љубчо Георгиевски побара од ДИК да ги исклучи политичките партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ поради кршење на Изборниот законик

ВМРО-Народна, партијата на Љубчо Георгиевски побара од Државната изборна комисија да ги исклучи политичките партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ од претстојниот изборен процес, поради кршење на Изборниот законик, односно поради отпочнување на предизборна кампања вон законскиот рок. Со ваквите чекори не само што се урнисува демократската атмосфера и процес туку и …

Повеќе »

Заев: Со покачувањето на минималната плата, ќе се зголеми домашната потрошувачка и растот на економијата

Во однос на мерките преку кои државата ќе инвестира во човечкиот капитал, на што е посветен Предлог-буџетот за идната година, премиерот Заев, кој заедно со министерката за финансии Нина Ангеловска на националната телевизија учествуваше на дебата со новинари од повеќе медиуми, истакна дека тука се вклучени и краткорочни и среднорочни …

Повеќе »

Заев и Ангеловска за Извештајот на ММФ: Коментарите не се негативни, напротив позитивно ја охрабруваат Владата да продолжи со реформите

Државата има максимална флексибилност, секогаш можеме да направиме ребаланс, да интервенираме со средства, ликвидноста на државата е голема. Народната банка ги следи трендовите, ние сме стабилна држава и можеме да реагираме, рече Премиерот Заев на јавната дебата по повод Предлог-буџетот за 2020 година на НРТВ, поврзано со извештајот на меѓународниот …

Повеќе »

Ангеловска-Бежоска: Потребна е натамошна консолидација на банкарските системи во регионот на Западен Балкан

Иако последиците од глобалната финансиска криза во голема мерка се надминати, сепак банкарските системи од нашиот регион сѐ уште се соочуваат со потребата за натамошно зајакнување на финансиската стабилност, што треба да овозможи и солиден прудентен раст на кредитната поддршка. Оттука, потребно е да се продолжи со активности за зајакнување …

Повеќе »

Туризмот има потенцијал, потребна е системска поддршка

Туристичко – угостителската комора (ТУК) и  Националната Асоцијација за дојдовен туризам (НАИТМ) одржаа прес конференција во Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) со фокус на екологија и туризам, нелојалната конкуренција во секторот како и за претстојната македонска туристичка берза. Владимир Граматиков, претседател на ТУК зборувајќи за екологијата и туризмот, истакна …

Повеќе »