ЕКОНОМИЈА

Османи и Поповски учествуваа на првата од серија работилници за изработка на Национална стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси

Заменик на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, учествуваа на првата од серија работилници за изработка на Национална стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси, што вчера се одржа …

Повеќе »

Арсовска: Не ни треба “мал шенген” со Србија и Албанија, туку реформи за влез во ЕУ

Иницијативата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за создавање на таканаречен „мал Шенген“ меѓу Албанија, Македонија и Србија, како земји во регионот кои се многу мали за да влијаат врз економските показатели во Европа е тема која е актуелна изминатава недела. Српскиот претседател пред неколку дена, најави дека премиерите на …

Повеќе »

Средба на Владината делегација со чешкиот вицепремиер Хавличек во Брно

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, министерката за странски инвестиции Зорица Апостолска, министерот задолжен за унапредување на правната регулатива за домашни компании Хисен Џемаили и директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони Александар Младеновски ја започнаа работната посета на Брно, Република Чешка, кадешто …

Повеќе »

Владина делегација на саем за инжинерство во Брно – Можности за зголемување на соработката во повеќе сектори, условите за инвестирање во Северна Македонија препознаени како особено поволни

 Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, министерката за странски инвестиции Зорица Апостолска, министерот задолжен за унапредување на правната регулатива за домашни компании Хисен Џемаили и директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони Александар Младеновски ја започнаа работната посета на Брно, Република Чешка, кадешто …

Повеќе »

Претседателот Пендаровски оствари средба со Александер Шаленберг, сојузен министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија

Средба на претседателот Пендаровски со Александер Шаленберг, сојузен министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Александер Шаленберг, сојузен министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија. На средбата претседателот Пендаровски ја истакна важноста на принципиелната …

Повеќе »

Средба на Владината делегација со чешкиот вицепремиер Хавличек во Брно – Можности за зголемување на соработката во повеќе сектори, условите за инвестирање во Северна Македонија препознаени како особено поволни

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, министерката за странски инвестиции Зорица Апостолска, министерот задолжен за унапредување на правната регулатива за домашни компании Хисен Џемаили и директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони Александар Младеновски ја започнаа работната посета на Брно, Република Чешка, кадешто …

Повеќе »

Анѓушев: Ние сме градежна нација, со квалитетни кадри во градежништвото

Преку 7000 стручни лица се излезени во изминатите 70 години од Градежниот факултет во Скопје, а тие директно учествувале во изградбата на речиси сите инфраструктурни објекти во нашата земја, соопштија на свеченоста по повод на овој значаен јубилеј новиот и донеодамнешниот декан на Градежниот факултет, професорите Златко Србиноски и Дарко …

Повеќе »

Пендаровски: САД е нашиот стратешки партнер уште од нашата независност

Вчера во „Вила Билјана”, во Охрид, Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски го прими Мајк Помпео, државен секретар на Соединетите Американски Држави. Претседателот Пендаровски рече дека посетата на државниот секретар на САД, Помпео, во исклучително важен период за нашата земја, е потврда за пријателството меѓу САД и Северна Македонија, …

Повеќе »

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија бележи пораст од 14.1 %

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот јануари – август 2019 година, изнесува 259 711 184 илјади денари и бележи пораст од 14.1 % во однос на истиот период од претходната година. Вредноста на увезената стока, во …

Повеќе »