ЕКОНОМИЈА

Германија: Бизнис довербата оди по горна линија

Германската бизнис доверба забележа зголемување за третиот последователен месец во јануари со скокање до 104,2 поени во однос на 102,4 поени во декември, соопшти минхенскиот институт за економски истражувања Ифо (Ifo). Економијата на Германија веќе покажува знаци на заздравување, откако се намалила во текот на последното тримесечје на 2012 година, …

Повеќе »

Зимбабве остана со 217 долари

“Откако минатата недела ги плативме платите на државните службеници, во државната каса останаа само 217 долари”, изјавил Битие пред новинарите во главниот град Хараре, велејќи дека некои од нив имаат повеќе пари во банкарските сметки на државата. “Државните финансии се парализирани во моментот. Не успеваме да ги исполниме своите цели.” …

Повеќе »

2013 година ќе биде уште потешка за шпанската економија

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) даде прогноза за економијата на Шпанија за 2013 година. Од Фондот предвидуваат дека во тековната година рецесијата ќе биде подлабока во споредба со 2012 година, објави весникот “Ел Паис”. ММФ објави дека очекува БДП на Шпанија да се намали за 1,5% во 2013 година. Есенската прогноза …

Повеќе »

Atari поднесе барање за судска заштита од доверителите

Компанијата за производство на видео игри Atari SA објави дека поднела барање за судска заштита од кредиторите во Париз и Њујорк, откако со оглед на тешките услови на пазарот, не успеала да најде наследник за главен акционер и главен кредитор BlueBay, информира Reuters . Atari планира да се оддели од …

Повеќе »

Германија и Франција ќе претстават заеднички план за реформи во еврозоната

Германскиот канцелар Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд ќе претстават заеднички предлози за продлабочување на монетарната унија до месец мај, пренесува “Ројтерс”. Меркел и Оланд тешко ги надминуваат за почеток односите, откако канцеларот го поддржа поранешниот претседател Никола Саркози на изборите минатата година, а Оланд ги искритикува економиите на …

Повеќе »

Кинеската економија со наслабa стапка на раст од 13 години

Во последното тримесечје на 2012, сепак економијата на земјата покажала знаци на стабилизација, покажуваат податоците пред 1 ден. Кинеската економија забележа во 2012 најслабa стапка на раст во последните 13 години, забележува Financial Times, цитирајќи ги податоците на националната статистика.

Повеќе »

Економиите во развој ќе блеснат во 2013 година

Минатата година и развиените и пазарите во развој забележаа силни удари, носејќи по над 15% враќање на инвестициите. За оваа година, сепак портфолио менаџерите очекуваат да има јасен победник и едната група да се претстави подобро од другата. Од почетокот на 2013 година берзите во Европа и САД го презедоа …

Повеќе »

Ние сме една од најсиромашните нации во светот со минимална нето плата

Минималната нето плата во Македонија е 8050,00 денари или околу 130 евра, што нè прави посиромашни и од најзаостанатите земји во светот Ирак, кој се уште е арена на воени дејствија и секојдневни терористички напади, може да се пофали со минимална плата во износ од 146,91 евра, пишува весникот worldtodaybg.com. …

Повеќе »