ЕКОНОМИЈА

11.1% невработеност во Турција

Невработеноста во Турција во август била 11,1%, соопшти турската телевизија НТВ, повикувајќи се на податоци на Турскиот институт за статистика. Вкупниот број на регистрирани невработени во земјата бил 3 милиони и 670 илјади лица. Невработеноста во август се зголемила за 0,5% во однос на истиот месец во 2017 година, a …

Повеќе »

За станбени и потрошувачки кредити граѓаните должат скоро 2 милијардаи евра

Историските стапки на раст на кредитирањето од 39 отсто нема да се повторат, но догодина и следните години кредитирањето ќе биде стабилно,  со просечни стапки на раст од 8,4 отсто. Во моментов вкупната кредитна изложеност на банките и на штедилниците изнесува 5 милијарди евра додека вредноста на вкупните штедни влогови …

Повеќе »

Премиерот Заев: Со Буџетот за 2019 парите одат кај граѓаните, за растечка економија, за социјална праведност и за подобра живејачка

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, денеска одржаа прес-конференција на која ги презентираа главните аспекти на Буџетот на Република Македонија за 2019 година, кој вчера, како Предлог-Буџет беше доставен до Собранието на РМ. Во продолжение на ова соопштение ви го пренесуваме …

Повеќе »

Мисијата на ММФ во ССК на годишна консултација

Претседателот на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска ги реализираше редовните консултации со Мисијата на меѓународниот монетарен фонд (ММФ), предводена од  Џесмин Рахман  шеф на Мисијата на ММФ за Македонија, која е во посета на нашата земја од 8 до 16 ноември, со цел да спроведе годишен …

Повеќе »

Премиерот Заев на Startup Europe Summit 2018: Младите од Западен Балкан имаат потенцијал да имплементираат позитивни примери на стартап идеи

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски присуствуваше на Стартап Самитот којшто се одржува во Софија, Република Бугарија, во организација на Европската Унија под покровителство на комесарката за …

Повеќе »

Премиерот Заев и Премиерот на Република Бугарија, Борисов: Нашите две земји се пример за новата реалност на Балканот

Во Владата на Република Бугарија вчера се одржа билатерална средба помеѓу Претседателите на Владите на Република Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов. По завршување на билатералната средба двајцата премиери дадоа изјави за медиумите. „Туку што завршивме уште една блиска и пријателска средба со мојот добар пријател и …

Повеќе »

Заев со премиерот на Малта, Мускат: Ќе ги зајакнуваме економските врски

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министрите за надворешни работи Никола Димитров, за здравство Венко Филипче и Едмонд Адеми министерот без ресор, задолжен за дијаспора денеска се сретна со премиерот на Малта Џозеф Мускат, кој со владина делегација престојува во прва официјална посета на нашата земја. …

Повеќе »

Одржана редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ

На 13 ноември 2018 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на којашто беа разгледани движењата на меѓународните и домашните финансиски пазари и состојбите и показателите за домашната економија во контекст на поставеноста на монетарната политика. По олабавувањето на монетарната политика во август 2018 …

Повеќе »

Премиерот Заев, Анѓушев и Тевдовски: Ова ќе биде година на економијата и на социјалната правда

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев и министерот за финансии Драган Тевдовски вчера учествуваа на втората буџетска Конференција, во организација на Стопанската комора. Претставниците на Владата заедно со неколку …

Повеќе »