ЕКОНОМИЈА

Советот за рамномерен регионален развој го утврди предлогот за финансирање на нови 44 проекти во осумте плански региони

На денешната седница Советот за рамномерен регионален развој го утврди предлогот за финансирање на нови 44 проекти во осумте плански региони, кој што ќе и биде доставен на Владата на усвојување на наредната седница. Средствата во вкупен износ од 289 милиони денари се обезбедени од буџетската Програма за рамномерен регионален …

Повеќе »

Царовска во работна посета на Пробиштип: Воведиме бенифициран стаж за рударите и ги зголемивме капацитетите во градинките

Министерката за труд и социјална политка Мила Царовска денеска беше во работна посета на Пробиштип, каде што се сретна со градоначалникот Драган Анастасов со рударите, вработените во градинката и во Центарот за социјални работи. На средбата со рударите министерката Царовска истакна дека Владата на Република Северна Македонија во програмата за …

Повеќе »

Република Северна Македонија најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Грција, Србија и Италија

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот јануари – февруари 2019 година, изнесува 58 104 882 илјади денари и бележи пораст од 6.8 % во однос на истиот период од претходната година. Вредноста на увезената стока, во …

Повеќе »

Во Народната банка започнуваат активностите за подготовка на првата национална стратегија за финансиска едукација на популацијата

Народната банка е домаќин на првата официјална мисија, во рамки на проектот за техничка помош за финансиска едукација на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) и Министерството за финансии на Холандија, којшто се одвива во седум земји од холандската конституенца при ММФ и Светската банка. Покрај Народната банка, носители …

Повеќе »

Премиерот Заев на средба со регионалната директорка на УНДП, Спољариќ-Егер: УНДП се постојан партнер на Северна Македонија за одржлив развој на државата и остварување на европската интеграција

Претседателот на Владата на република Северна Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со Мирјана Спољариќ-Егер, помошничка на администратор на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и директорка на Регионалното биро за Европа и Заедницата на независни држави, која престојува во дводневна официјална посета на земјата. На средбата беше изразено …

Повеќе »

Мицкоски ќе бара предвремени парламентарни избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе бара предвремени парламентарни избори, ако Гордана Силјановска победи на претстојните претседателски избори. „Неправдата во државата, ќе се исправи, само ако се преземат институциите. Тој процес започнува со победа на 21 април и потврда на таа победа на 5 мај. Потоа следи организирање на предвремени …

Повеќе »

Ханак: Чешката Република има долга традиција на историски, економски и културни врски со Северна Република Македонија

Со поддршка на г.  Едуард Мурицки, заменик министер за индустрија и трговија на Република Чешка и Н.Е Мирослав Томан, амбасадор на Република Чешка,  претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) Данела Арсовска и претседателот на Конфедерацијата на индустрија на Чешка, Јарослав Ханак,  потпишаа Меморандум за зацврстување на деловните релации меѓу …

Повеќе »

Грција е трет најголем странски директен инвеститор со вкупно учество од 10.1% од странските директни инвестиции

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со претседателот на Владата на Грција, Алексис Ципрас со свои воведни обраќања го отворија Бизнис форумот на кој присуствуваа над 400 стопанственици и компании од двете земји, во чии рамки беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу двете земји и се …

Повеќе »

Заев до Ципрас: Ти благодарам тебе драг Алексис, мој пријател и пријател на оваа држава

Премиерот Заев и премиерот Ципрас го отворија заедничкиот Бизнис форум: Одбележуваме историски момент значаен за унапредување на економската соработка помеѓу двете земји, за зближување и пријателство на нашите граѓани Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со претседателот на Владата на Грција, Алексис Ципрас со свои воведни …

Повеќе »