ЕКОНОМИЈА

Премиерот Заев на средба со новоименуваниот амбасадор на Косово, Дедај: Взаемниот интерес за завршување на повеќе инфраструктурни проекти дополнително ќе нѐ зближат и поврзат економски

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, вчера имаше средба со новоименуваниот амбасадор на Република Косово во Република Македонија, Ѓерѓ Дедај. Премиерот Заев на почетокот на средбата на амбасадорот Дедај му посака успешен мандат во насока на понатамошно продлабочување на пријателството на двете земји. На средбата беа изнесени и …

Повеќе »

Министерката Шекеринска во Брисел на средби со Могерини и Хан: Македонија треба да биде наградена со почеток на преговори

Денеска, на вториот ден од работната посета на Брисел заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска заедно со министерот за надворешни работи Никола Димитров, имаа средби со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини и со комесарот за добрососедска политика и проширување, …

Повеќе »

Македонскиот претседател го покри „бивша Југословенска“ со лист хартија на конференцијата во Катовице, Полска

Претседателот Ѓорѓе Иванов на конференцијата во Катовице, Полска со лист хартија го покри делот „Бивша Југословенска“ од името на Република Македонија, пренесува Експрес.мк Со оглед на тоа дека организатор на Самитот за климатските промени во Катовице се Обединети нации, каде што земјата што ја претставува тој е примена под привремена …

Повеќе »

Министерката Шекеринска на конференција во Брисел: Македонија заслужи да ги почне преговорите со ЕУ

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Брисел учествуваше на конференција за односите меѓу ЕУ и Западен Балкан, посветена на проширувањето на Унијата, интеграцијата и предизвиците од трансформацијата на земјите од регионов. На самитот, министерката Шекеринска зборуваше на првата сесија насловена како „ЕУ-Западен Балкан: …

Повеќе »

НБРМ и ЕЦБ склучија меморандум за соработка во сферата на супервизијата

Народната банка на Република Македонија (НБРМ) и Европската централна банка (ЕЦБ) склучија меморандум за соработка во сферата на супервизијата. Согласно со неговите одредби, соработката меѓу двете институции ќе биде насочена кон обезбедување ефективна размена на супервизорски информации, имајќи ја предвид домашната и меѓународната регулатива, вклучително и Основните принципи за ефикасна …

Повеќе »

„АЛКАЛОИД“ ПОДГОТВУВА ОФАНЗИВЕН НАСТАП И ЗНАЧАЈНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ИЗВОЗОТ ВО РУСИЈА И ЕВРОАЗИСКАТА УНИЈА         

Фармацевтската индустрија „Алкалоид“ АД од Скопје од идната година тргнува агресивно во настапот на големиот руски пазар. Добивањето на Сертификатот за добра производна практика од страна на Министерството за трговија и индустрија на Руската Федерација ги отвори вратите за поголемо присуство и извоз на нови бренд генерични производи наменети за …

Повеќе »

Зголемен бројот на работниците во индустријата

Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври 2018 година, во однос на октомври 2017 година, изнесува 104.0. Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во октомври 2018 година, во однос на октомври 2017 година, бележи пораст од 1.9 %, во секторот Преработувачка индустрија пораст од 4.4 …

Повеќе »

Да се загреат од ладното време протестантите запалија и оган, а лидерот на ВМРО-ДПМНЕ им се приклучи во муабетот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ пред неколку дена го изрази својот револт према актуелната власт. Тој тогаш изјави: “Нашиот револт ќе биде изразен поинаку, нема да биде како тие што правеа, бидејќи ние ова го градевме. Нашиот револт е гандиевски, со мирни протести ќе им покажеме како се сака татковината”. „Ќе дојдат и …

Повеќе »

Индексот на индустриското производство во октомври 2018 година, во однос на октомври 2017 година, изнесува 106.4

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во октомври 2018 година, во однос на октомври 2017 година, изнесува 106.4. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во октомври 2018 година, во однос на октомври 2017 година, бележи пораст од 12.9 %, …

Повеќе »