ЕКОНОМИЈА

Мицкоски: Македонија ја носи промената, промената која ќе донесе правда над неправдите, ќе донесе надеж

Вчера се одржа митингот на ВМРО-ДПМНЕ, каде обрати лидеротна партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател на РСМ, Гордана Силјановска. Денес митинг има закажано владеачката СДСМ за нивниот кандидат за претседател на републиката Стево Пендаровски. „Македонија ја носи промената, промената која ќе донесе правда над неправдите, ќе донесе надеж поразувајќи …

Повеќе »

МИХАИЛ ТРЕНДАФИЛОВ- НАНЧЕ: ЌЕ СОЗДАДАМ СОВЕТ НА МУДРЕЦИ- ТИП ОХРИДСКА ВЛАДА

28 години само по време на избори ги повикувате здруженијата со разно -разни ветувања. Јас сите здруженија ги сакам и за мене се на исто рамниште. Секој има да каже по нешто што ќе може да помогне на Охрид. Јас за време на изборите нема да ги злоупотребувам, да им …

Повеќе »

Анита Ангеловска-Бежоска: Денарот е стабилен

„Денарот е стабилен! Нашите платнобилансни проекции предвидуваат натамошна акумулација на девизните резерви и нивно задржување на сосема адекватно ниво, конзистентно со монетарната стратегија којашто ја спроведуваме. Впрочем, ако ги гледаме движењата минатата година, ние имавме значајна акумулација на девизни резерви, а клучен фактор којшто придонесе за тоа се значајните девизни …

Повеќе »

Министерот за локална самоуправа Фазлиу на Конференција на НАЛАС – Градовите двигатели на развојот

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу вчера  говореше на регионалната конференција Градовите двигатели на развојот-Визија 2030, што денеска се одржа во Скопје, во организација на Асоцијацијата на локални власти на земјите од Југоисточна Европа, НАЛАС. Министерот Фазлиу ја истакна актуелноста на темата со оглед дека во глобални рамки половина од …

Повеќе »

Премиерот Заев на средба со кинескиот премиер Кечијанг: Постои интерес за унапредување на економската и трговска соработка помеѓу Република Северна Македонија и НР Кина

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев со владината делегација што ја предводеше, оствари средба со Претседателот на Владата на Народна Република Кина, Ли Кечијанг и кинеската владина делегација на маргините на Осмиот Самит на шефови на влади од процесот за соработка на Народна Република Кина со земјите …

Повеќе »

Анкетата на ТЕЛМА открива: Кој ќе победи на следните претседателските избори ?!

Најновата анкета на Телма предвидува сигурна победа на Стево Пендаровски на претседателските избори и солидна предност уште во првиот круг. Според аналитичарите ако ваквиот тренд продолжи а Силјановска не смени нешто во кампањата, до 21 април разликата може да се зголеми уште за минимум 2 до 3 проценти во негова …

Повеќе »

Силјановска: Оваа влада не нуди економска иднина

Во еимисијата „Отворено на Алфа“, кандидатот за претседател Гордана Силјановска изјави дека оваа влада не нуди економска иднина. „Оваа влада е обременета со корупција, непотизам, неспособни кадри. Правна држава е таа каде сите, без разлика дали се Македонци или Албанци, според индивидуалните способности, ако се најдобри ќе се најдат на …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Избегнување на двојно оданочување и заштита на инвестиции –  преку Преспа до економски развој! 

За Грција – Република Северна Македонија е идеална извозна и трговска дестинација, за Република Северна Македонија – Грција е стратешки инвеститор, транзитна рута по поморски пат но и топ дестинација за летување. Географски блиски, но до неодамна надворешно-политички далечни, две земји, според најавите на премиерите Ципрас и Заев започнуваат нова …

Повеќе »

Арсовска:  Во 2019 нашиот фокус на 16+1 е во трансфер на знаења и технологии 

Висока делегација на  Сојузот на стопански комори (ССК) предводена од претседателот Данела Арсовска, традиционално и годинава учествува на 8. Самит и Економски форум на шефовите на Влади на Н.Р. Кина и 16. земји од Централна и Источна Европа (ЦИЕ).  Во рамки на Економскиот Форум на кој учествуваат над 1000 делегати, се остварија …

Повеќе »