ЕКОНОМИЈА

Николовски: Со развој на земјоделските задруги, до поголеми економски и социјални придобивки

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска ја отвори 3-та сесија на работната група за Земјоделство и рурален развој, организиранa од Националната конвенција за Европска унија во Република Македонија. Фокусот на денешната конференција беа земјоделските задруги, бенефитот за вкупното земјоделство од здружувањето и мерките кои што Владата ги …

Повеќе »

Николовски: Со развој на земјоделските задруги, до поголеми економски и социјални придобивки

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска ја отвори 3-та сесија на работната група за Земјоделство и рурален развој, организиранa од Националната конвенција за Европска унија во Република Македонија. Фокусот на денешната конференција беа земјоделските задруги, бенефитот за вкупното земјоделство од здружувањето и мерките кои што Владата ги …

Повеќе »

Премиерот Заев и министерот Тевдовски: Владата останува посветена на поддршка на развојните програми на општините за подобри услуги за граѓаните

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за финансии, Драган Тевдовски, денеска имаше средба со Управниот одбор на Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС), предводена од претседателот на ЗЕЛС, градоначалникот на градот Скопје, Петре Шилегов. На средбата се разговараше за актуелни теми произлезени од Закон …

Повеќе »

Анѓушев и Бектеши: Регионалната економска област ќе ги заживее економиите на сите држави од Западен Балкан

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев и министерот за економија, Крешник Бектеши учествуваа на јубилејниот 15-ти Виенски економски форум „Дијалог за иднината 2018 – Економијата се среќава со политиката“ што денеска се одржува во Виена, Австрија. Во фокусот на дискусијата на …

Повеќе »

ММФ: Монетарната политика е соодветна, а банкарскиот систем и натаму е здрав

На завршниот состанок со тимот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), кој престојуваше во земјата заради спроведување на редовниот годишен преглед на македонската економија, присуствуваa гувернерката на Народната банка на Република Македонија, д-р Анита Ангеловска-Бежоска и тим на Министерството за финансии, предводен од министерот, д-р Драган Тевдовски. Во Завршното соопштение на …

Повеќе »

11.1% невработеност во Турција

Невработеноста во Турција во август била 11,1%, соопшти турската телевизија НТВ, повикувајќи се на податоци на Турскиот институт за статистика. Вкупниот број на регистрирани невработени во земјата бил 3 милиони и 670 илјади лица. Невработеноста во август се зголемила за 0,5% во однос на истиот месец во 2017 година, a …

Повеќе »

За станбени и потрошувачки кредити граѓаните должат скоро 2 милијардаи евра

Историските стапки на раст на кредитирањето од 39 отсто нема да се повторат, но догодина и следните години кредитирањето ќе биде стабилно,  со просечни стапки на раст од 8,4 отсто. Во моментов вкупната кредитна изложеност на банките и на штедилниците изнесува 5 милијарди евра додека вредноста на вкупните штедни влогови …

Повеќе »

Премиерот Заев: Со Буџетот за 2019 парите одат кај граѓаните, за растечка економија, за социјална праведност и за подобра живејачка

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, денеска одржаа прес-конференција на која ги презентираа главните аспекти на Буџетот на Република Македонија за 2019 година, кој вчера, како Предлог-Буџет беше доставен до Собранието на РМ. Во продолжение на ова соопштение ви го пренесуваме …

Повеќе »

Мисијата на ММФ во ССК на годишна консултација

Претседателот на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска ги реализираше редовните консултации со Мисијата на меѓународниот монетарен фонд (ММФ), предводена од  Џесмин Рахман  шеф на Мисијата на ММФ за Македонија, која е во посета на нашата земја од 8 до 16 ноември, со цел да спроведе годишен …

Повеќе »