ЕКОНОМИЈА

Делоит има најмногу пари од Велика Британија за консултации со Брегзит

Од референдумот во 2016 година, кога Британците гласаа за земјата да ја напушти Европската унија (ЕУ), целиот економски и законодавен процес во Велика Британија е зафатен од темата Брегзит. Еве ја улогата на консултантите. Претходно, Националната канцеларија за ревизија на Обединетото Кралство откри дека владата потрошила најмалку 97 милиони фунти …

Повеќе »

Јапонска бизнис делегација предводена од државниот министер за економија, трговија, индустрија Јошихиро Секи во посета на Република Северна Македонија

Јапонска бизнис делегација предводена од државниот министер за економија, трговија и индустрија во Владата на Јапонија, Јошихиро Секи на 10.6.2019 и 12.6.2019 ќе биде во тридневна посета на Република Северна Македонија. Во рамки на оваа посета Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев ќе организира прием и вечера …

Повеќе »

Премиерот Заев на Националната радиотелевизија: Растот на БДП од 4,1%, рекордно ниската невработеност од 17,8% и враќањето на парите кон социјално ранливите категории носат развој на општеството

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, со министерот за здравство Венко Филипче, и со министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, вечерва учествуваа на Националната радиотелевизија, за да ги сумираат остварувањата на во изминатиот период во …

Повеќе »

Зголемен индексот на трошоците на животот и индексот на цените на мало

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во мај 2019 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.5, а индексот на цените на мало 100.4. Пораст на индексот на трошоците на животот во мај 2019 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај свежото …

Повеќе »

Стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за првото тримесечје од 2019 година е 4.1 %

Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за првото тримесечје од 2019 година е 4.1 %. Во првото тримесечје од 2019 година, најголем пораст е забележан во секторите: А – Земјоделство, шумарство и рибарство од 13.6 %; Ѓ – Градежништво од 7.0 …

Повеќе »

Invest North Macedonia по втор пат на AngaCom во Германија

Со директна поддршка на домашните ИКТ компании за нивно претставување и изнаоѓање на потенцијални бизнис партнери од Европа и пошироко Invest North Macedonia учествуваше на најголемиот АngaCom Exhibition and Conference 2019 настан за ИКТ индустрија кој се одржа во Келн, Германија. Саемот за широкопојасен интернет, медиуми и интернет започна на …

Повеќе »

Анѓушев и министерот Бектеши го промовираа јавниот повик за изградба на фотонапонски електрани – Можност за инвеститорите за изградба на фотоволтаици со инсталирана моќност од 35 мегавати

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за економија, Крешник Бектеши и претставничката на Европската банка за обнова и развој г-ѓа Анка Јоана Јонеску, на прес конференција во Владата извршија промоција на првиот јавен повик за изградба на фотонапонски електро централи на државно земјиште по …

Повеќе »

Вицегувернерката Митреска на тркалезна маса во организација на ЦЕФ

Вицегувернерката на Народната банка, Ана Митреска, учествуваше на тркалезната маса на тема „Обезбедување ефективна координација на централните банки и министерствата за финансии”, којашто се одржа во вторникот во Кишињев, Молдавија, во рамки на програмата на годишниот состанок на Управниот одбор на Центарот за извонредност во финансиите (ЦЕФ). Во дискусијата на …

Повеќе »

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија бележи пораст од 15.9 %

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот јануари – април 2019 година, изнесува 126 932 834 илјади денари и бележи пораст од 15.9 % во однос на истиот период од претходната година. Вредноста на увезената стока, во …

Повеќе »