ЕКОНОМИЈА

Министерката Шекеринска на конференција во Брисел: Македонија заслужи да ги почне преговорите со ЕУ

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Брисел учествуваше на конференција за односите меѓу ЕУ и Западен Балкан, посветена на проширувањето на Унијата, интеграцијата и предизвиците од трансформацијата на земјите од регионов. На самитот, министерката Шекеринска зборуваше на првата сесија насловена како „ЕУ-Западен Балкан: …

Повеќе »

НБРМ и ЕЦБ склучија меморандум за соработка во сферата на супервизијата

Народната банка на Република Македонија (НБРМ) и Европската централна банка (ЕЦБ) склучија меморандум за соработка во сферата на супервизијата. Согласно со неговите одредби, соработката меѓу двете институции ќе биде насочена кон обезбедување ефективна размена на супервизорски информации, имајќи ја предвид домашната и меѓународната регулатива, вклучително и Основните принципи за ефикасна …

Повеќе »

„АЛКАЛОИД“ ПОДГОТВУВА ОФАНЗИВЕН НАСТАП И ЗНАЧАЈНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ИЗВОЗОТ ВО РУСИЈА И ЕВРОАЗИСКАТА УНИЈА         

Фармацевтската индустрија „Алкалоид“ АД од Скопје од идната година тргнува агресивно во настапот на големиот руски пазар. Добивањето на Сертификатот за добра производна практика од страна на Министерството за трговија и индустрија на Руската Федерација ги отвори вратите за поголемо присуство и извоз на нови бренд генерични производи наменети за …

Повеќе »

Зголемен бројот на работниците во индустријата

Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври 2018 година, во однос на октомври 2017 година, изнесува 104.0. Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во октомври 2018 година, во однос на октомври 2017 година, бележи пораст од 1.9 %, во секторот Преработувачка индустрија пораст од 4.4 …

Повеќе »

Да се загреат од ладното време протестантите запалија и оган, а лидерот на ВМРО-ДПМНЕ им се приклучи во муабетот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ пред неколку дена го изрази својот револт према актуелната власт. Тој тогаш изјави: “Нашиот револт ќе биде изразен поинаку, нема да биде како тие што правеа, бидејќи ние ова го градевме. Нашиот револт е гандиевски, со мирни протести ќе им покажеме како се сака татковината”. „Ќе дојдат и …

Повеќе »

Индексот на индустриското производство во октомври 2018 година, во однос на октомври 2017 година, изнесува 106.4

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во октомври 2018 година, во однос на октомври 2017 година, изнесува 106.4. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во октомври 2018 година, во однос на октомври 2017 година, бележи пораст од 12.9 %, …

Повеќе »

ДЕЛЕГАЦИЈА НА СТОПАНСКАТА КОМОРА НА МАКЕДОНИЈА НА БИЗНИС-ФОРУМ ВО АТИНА

Делегација на Стопанската комора на Македонија на 30.11.2018 година (петок), во Атина, Република Грција, ќе учествува на еднодневниот Бизнис форум и билатерални средби меѓу македонски и грчки стопанственици, настан кој Комората го организира во соработка со Атинската трговско-индустриска комора, во насока на интензивирање и зголемување на економската соработка меѓу Република …

Повеќе »

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, се повисоки за 1.2 % на годишно ниво

Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, се повисоки за 0.1 % на месечно ниво, а пониски за 1.2 % на годишно ниво. Во октомври 2018, во споредба со септември 2018 година, продажните цени на производителите …

Повеќе »

Николовски: Ја подобруваме бизнис климата во агро-секторот, 2019-та ќе биде година на економијата

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, заедно со директорите на Агенцијата за финансика поддршка во земјоделството и руралниот развој Николче Бабовски, и на Државниот инспекторат за земјоделство Благој Индов, на покана на претседателот на Регионалната стопанска комора од Кавадарци, Никола Наумов, одржаа работен состанок со бизнис заедницата од …

Повеќе »