ЕКОНОМИЈА

96 години од смртта на Владимир Илич Ленин – првиот премиер на Советска Русија

Владимир Илич Ленин бил роден на 22 април 1870, а починал во Москва, 21 јануари во 1924 година. Тој бил руски револуционер, водач на болшевиците и прв премиер на Советска Русија. Според неговите приврзаници, Лениновата теорија се надоврзува на марксизмот кој, според тоа, може да се нарече „марксизам-лeнинизам“, додека неговите …

Повеќе »

Зголемен индексот на прометот во индустријата

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во ноември 2019 година, во однос на ноември 2018 година, изнесува 103.1. Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во ноември 2019 година, во однос на ноември 2018 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија …

Повеќе »

Индексот на цените во земјоделството кај инпутот е зголемен за 3.4 %, а кај аутпутот се бележи зголемување од 1.8 %

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените во земјоделството во декември 2019 година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е зголемен за 3.4 %, а кај аутпутот се бележи зголемување од 1.8 %. Во декември 2019 година, во споредба со декември 2018 година, …

Повеќе »

Груевски за Нано Ружин: давеж и вовлекувач од калиброт на Нано мислам не се заборава

Facebook статусот на Никола Груевски ви го пренесуваме во целост: „Деновиве во интервју за една телевизија Нано Ружин беседел дека новите правила за процесот за проширувања Макрон ги смислил “заради такви како мене” , односно да не му се појавеле како што вели Нано, “диктаторчиња како Груевски”. Нано Ружин паметам …

Повеќе »

Царовска, Шкријељ и Јовановска ги презентираа резултатите од Оперативниот план за 2019 година – Рекорден буџет од 1,3 милијарди денари, реализација на оперативниот план 98,6%

Заменичката на Претседателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, дополнителната заменска министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ и директорката на Агенцијата за вработување Билјана Јовановска ги презентираа резултатите на Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2019 …

Повеќе »

Премиерот на Украина си поднесе оставка

Премиерот на Украина, Олексиј Хончарук, поднесе оставка од својата функција, а претседателот Володимир Зеленски одговори дека ќе ја разгледа неговата одлука. Тој рече дека поднел оставка со цел да ги отстрани сомнежите за почитта и довербата што владата ја има кај претседателот, пренесува Ројтерс. „Јас дојдов во позиција да ја …

Повеќе »

Оценката за економската состојба на деловните субјекти во декември 2019 година е поповолна во однос на претходниот месец

Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во декември 2019 година е зголемен за 0.1 процентен поен во однос на ноември 2019 година и изнесува 22.2, а во однос на декември 2018 година е зголемен за 1.8 процентни поени. Состојбата на обезбеденоста на производството …

Повеќе »

Премиерот Спасовски оствари средба со германскиот амбасадор Герберих: Продолжува поддршката од Германија на патот на земјата во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, имаше средба со амбасадорот на Сојузна Република Германија во земјата, Томас Герберих, кој му честиташе за преземањето на функцијата. На средбата е констатирано дека Република Северна Македонија и Сојузна Германија имаат одлични билатерални односи, кои ги карактеризира динамичен дијалог и стабилно …

Повеќе »

Во ноември 2019 година се издадени за 16.8 % помалку одобренија за градење во однос на лани

Според податоците на Државниот завод за статистика во ноември 2019 година се издадени 243 одобренија за градење, што е за 16.8 % помалку во однос на истиот месец од претходната година. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2 469 671 илјада денари, што е за 16.1 …

Повеќе »