ЕКОНОМИЈА

Никој не очекуваше дека една од најсилните економии во светот ќе очекува бран со банкроти

Германија се подготвува за бран од банкроти, откако вчера заврши мораториумот, кој требаше да им помогне на компаниите да ја преживеат кризата, пишува Блумберг. Од овој месец, компаниите кои не можат да ги покријат своите трошоци, повторно ќе мораат да бараат надомест на суд. Од март, правилата се променети за …

Повеќе »

Бектеши-Чаба: Министерството за економија останува отворено за зајакнување на плодната соработка со Канада

Клучен предизвик за македонската економија во моментов е справување со социо-економските последици предизвикани од пандемијата на вирусот КОВИД-19, како и мерките за рестарт на економијата, заклучија министерот за економија Крешник Бектеши и амбасадорката на Канада со седиште во Белград, Катлин Чаба, која го завршува својот мандат. На прошталната средба во …

Повеќе »

Аранитаси од ЕБОР за МИА: Опоравувањето и растот ќе зависат и од напредокот на домашните економски реформи

Брзината со која ќе има опоравување и раст ќе зависи од опоравувањето на економиите во земјите од еврозоната, но и од напредокот на домашните економски реформи, со кои би се подигнало нивото и квалитетот на јавните инвестиции и би се подобрил квалитетот на образованието за да се намали несоодветното ниво …

Повеќе »

ЕБОР прогнозира пад на македонскиот БДП од 5 проценти годинава, раст од 3 проценти догодина

Скопје, 1 октомври 2020 (МИА) – Пад од пет проценти на македонската економија годинава и раст од три проценти следната година, предвидува Европската банка за обнова и развој во денеска објавената есенска макроекономска прогноза. -Според нашите проекции, годинава ќе има пад на БДП од пет проценти и раст од три …

Повеќе »

Намален бројот на работници во индустријата

За 4,7 проценти е намален бројот на работниците во индустријата  во периодот јануари ‒ август 2020 година во однос на периодот јануари ‒ август 2019 година, додека во август 2020 година во споредба со август 2019 бележи пад од 5,1 отсто. Како што соопшти Државниот завод за статистика, бројот на …

Повеќе »

СДСМ: Директна помош од 70 милиони евра за исплата на плати на 83.000 работници во наредните три месеци

Мерките, креирани од Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев, што спасуваат работни места и обезбедуваат помош за домашната економија продолжуваат до крајот на оваа година. Поддршка за исплата на плати, продолжува и за месеците октомври, ноември и декември. За разлика од претходните месеци, сега, поддршката ќе биде одредена …

Повеќе »

Сојузниот дефицит на Канада до крајот на буџетската година ќе достигне 328,5 милијарди канадски долари

Сојузниот дефицит на Канада до крајот на буџетската година ќе достигне 328,5 милијарди канадски долари, проценува парламентарната служба за буџет (ПБО), врз основа на податоци доставени до 1 септември. Таквиот дефицит би изнесувал 15 проценти од големината на бруто домашниот производ (БДП), што би претставувало најголем дефицит од 1966-67 година, се наведува во извештајот. – Очекуваме шоковите …

Повеќе »

Владата ја усвои Информацијата за Програмата на економски реформи 2021-2023 година

Скопје, 29 септември 2020 (МИА) – Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата за Програмата на економски реформи 2021-2023 година со Акциски план за реализација на препораките усвоени на Економско – финансискиот дијалог од 19 мај 2020 година, информираат од прес службата на Владата …

Повеќе »

Битиќи: Во последниот квартал следи закрепнување на економијата

Проекциите кои ги имаме до крајот на годината се дека во последниот квартал следи закрепнување кое доколку успешно го премостиме можеме да влеземе во пост ковид периодот со добра основа за развој и стабилизирање, рече денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Осврнувајќи се на најновите статистички податоци за индустриското …

Повеќе »