ЕКОНОМИЈА

Локвенец: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ подготвуваат терен за непризнавање на изборниот резултат

Пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец денеска на пресконференција обвини дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ подготвуваат терен за непризнавање на изборниот резултат „СДСМ преку конкретни мерки и политики испорачува резултати што носат придобивки за сите граѓани, додека ВМРО-ДПМНЕ преку злоупотреби на техничките функции и ширење лажни вести го бранат криминалот на режимот. …

Повеќе »

Економијата на Велика Британија со најмал раст во последните 7 години

Економијата на Велика Британија забележува најмал раст во последните седум години според анализите во ноември, откако нагло се намали производството, пренесува Ројтерс. Политичката неизвесност се разбуди над британскиот бизнис и потрошувачите на крајот на 2019 година, кога земјата требаше да ја напушти Европската унија на 31 октомври се додека парламентот …

Повеќе »

Пристаништето Пиреја станува четврта по големина трговска дестинација во Европа

Пристаништето во грчкиот град Пиреја ќе стане четврто најголемо трговско пристаниште во Европа по Ротердам, Антверпен и Хамбург, пренесува mundomaritimo.cl, повикувајќи се на информации од Порт Економија. Ротердам е сè уште најголемото пристаниште со економско значење во Европа. Во текот на последните 5 години бележи добар раст. По стагнацијата во …

Повеќе »

Продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски за 0.7 % на месечно ниво, а се повисоки за 3.7 % на годишно ниво

Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски за 0.7 % на месечно ниво, а се повисоки за 3.7 % на годишно ниво. Во ноември 2019, во споредба со октомври 2019 година, продажните цени на производителите на …

Повеќе »

Работна средна Мизрахи-Ралповски: Социјалниот дијалог важен сегмент за унапредување на работничките права

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи оствари работна средба со претседателот на Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС) Благоја Ралповски. Оваа прва работна средба од ваков тип е значајна од повеќе аспекти, а посебно од аспект на унапредување на социјалниот дијалог со цел подобрување на работничките права. …

Повеќе »

Продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се пониски за 1.1 % на месечно ниво, а се повисоки за 5.2 % на годишно ниво

Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се пониски за 1.1 % на месечно ниво, а се повисоки за 5.2 % на годишно ниво. Во ноември 2019, во споредба со октомври 2019 година, продажните цени на …

Повеќе »

Германија: Раст на малопродажбата

Малопродажбата во Германија во ноември 2019 година се зголемила, според податоците на статистиката „Дестатис“, кои сугерираат дека потрошувачката останува солидна пред големите Божиќни пазари и покрај слабоста на водечкатата економија во Европа. Продажбата на мало се зголемила за 2,1% во ноември во однос на октомври. Во исто време, растот на …

Повеќе »

Честитки од премиерот Спасовски до премиерот Санчез и до канцеларот Курц за повторните избори на позициите со благодарност за поддршките од Австрија и Шпанија з

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, испрати писма со честитки до Себастијан Курц за повторниот избор на функцијата сојузен канцелар на Република Австрија, како и до Педро Санчез за повторниот избор за премиер на Кралството Шпанија. Во честитките, премиерот Спасовски им посака на канцеларот Курц и на …

Повеќе »

Премиерот Спасовски оствари средба со францускиот амбасадор Тимоние: Државата се движи во вистинската насока, преодната Влада активно ги продолжува реформите, државните интереси мора да се за сите во прв план

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, имаше средба со амбасадорот на Француската Република во земјава, Кристијан Тимоние. Упатени се честитки до премиерот Спасовски за назначувањето на позицијата. На средбата е констатирано дека Република Северна Македонија многу постигна на домашен и на меѓународен план и дека се движи …

Повеќе »