ЕКОНОМИЈА

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Собранието, Џафери

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери. На средбата соговорниците разменија мислења за севкупните состојби во државата и очекувањата за следната година. Претседателот Пендаровски и претседателот на Собранието, Џафери на средбата поразговараа и за претстојните активности во процесот …

Повеќе »

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.1 % на месечно ниво

Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2019, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.1 % на месечно ниво, а повисоки за 1.1 % на годишно ниво. Во ноември 2019, во споредба со октомври 2019, продажните цени на производителите на индустриски …

Повеќе »

МТСП: Социјалниот дијалог одлично функционира, се носат мерки во интерес на вработените и граѓаните

Министерството за труд и социјална политика најостро реагира на обвинувањата на Конфедерацијата на слободни синдикати КСС дека не функционира социјалниот дијалог.  МТСП одговорно тврди дека изминатиот период редовно се одржуваа седници на Eкономско- социјалниот Совет и само во текот на 2019 година се одржаа вкупно 7 седници на кои се …

Повеќе »

Градоначалникот на Општина Центар, ги најави планираните проекти кои треба да започнат со реализација во 2020-та година

На денешната прес-конференција одржана во салата за состаноци во Општина Центар, градоначалникот Саша Богдановиќ го презентираше извештајот за реализираниот Буџет на Општина Центар за 2019-та година.  Реализацијата на приходите во 2019-та година изнесува 101% или во апсолутни бројки, вкупниот износ е 623.052.000,00 денари. Нацрт-буџетот на Општина Центар за 2020-та година …

Повеќе »

Заев: Создадовме услови да расте приходот во Буџетот од големиот број ново отворени работни места и повисоките плати што помогна во одлуката да го одложиме прогресивниот данок

Ние сме најдобар пример за инвестирање во човечките ресурси во државата, во човечкиот капитал. Полевичарски од тој концепт, здравје. Остварувањето на правата на работниците, на финансиската поддршка преку растот на платите и другите придобивки, затворањето на прашањето на стечајните работници, најважните прашања за поддршка на земјоделците, покачувањето на пензиите… Тоа …

Повеќе »

Ангеловска-Бежоска: Остварувањата на македонската економија се во линија со проекциите на Народната банка

По забавувањето на економската активност во 2017 година, од минатата година се забележува постепено забрзување на македонската економија. За оваа година, од досега расположливите податоци се гледа дека трендот на постепено забрзување на економската активност продолжува – остварената стапка на економски раст во првите три квартали е 3,6%. Нашите проекции …

Повеќе »

Одржана редовната седница на Советот на Народната банка

Советот на Народната банка денес одржа редовна седница на која беше разгледан и усвоен Извештајот за ризиците во банкарскиот систем во третиот квартал од оваа година. Притоа, беше утврдено дека банкарскиот систем ја задржа својата стабилност. Како што беше истакнато на седницата, третото тримесечје од оваа година, меѓу другото, беше …

Повеќе »

Димковски: Продолжува развојниот пат на Општина Ресен, како една од најземјоделските општини

Вчера  министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски имаше работен состанок со градоначалникот на Општина Ресен, Живко Гошаревски. Министерот Димковски ја најави изградбата на дистрибутивно-откупен центар, во вредност од близу 6 милиони евра со поддршка од Светска Банка, во рамките на проектот „Модернизација на Земјоделството“. Изградбата на современ дистрибутивно-откупен …

Повеќе »

Новоименуваниот амбасадор на Р. Турција во Скопје најави посета на претседател Реџеп Тајип Ердоган на Македонија

На вчерашната седница на Управен одбор на Стопанска комора Македонија – Турција МАТТО (24.12.2020), беше поканет г-дин Хасан Мехмет Секизќок, новоименуваниот амбасадор на Р. Турција, кој денеска ги предаде акредитриви писма на претседател Стево Пендаровски. Хасан Мехмет Секизќок. ” Иако сум во Р.С. Македонија само пет дена, почуствував искрено пријателство …

Повеќе »