ЕКОНОМИЈА

Премиерот Спасовски оствари средба со германскиот амбасадор Герберих: Продолжува поддршката од Германија на патот на земјата во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, имаше средба со амбасадорот на Сојузна Република Германија во земјата, Томас Герберих, кој му честиташе за преземањето на функцијата. На средбата е констатирано дека Република Северна Македонија и Сојузна Германија имаат одлични билатерални односи, кои ги карактеризира динамичен дијалог и стабилно …

Повеќе »

Во ноември 2019 година се издадени за 16.8 % помалку одобренија за градење во однос на лани

Според податоците на Државниот завод за статистика во ноември 2019 година се издадени 243 одобренија за градење, што е за 16.8 % помалку во однос на истиот месец од претходната година. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2 469 671 илјада денари, што е за 16.1 …

Повеќе »

Царовска, Адеми и Шкријељ на средба за дуално образование: Владата посветена на усогласување на законските норми за воведување на дуалното образование на цела територија на државата

Заменичката на Претседателот на Владата задолжена за економски прашања, Мила Царовска, министерот за образование и наука, д-р Арбр Адеми и дополнителната заменска министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ на работна средба во Владата, разговараа за различни аспекти поврзани со концептот на дуално образование, со претставници на германската и …

Повеќе »

Ангеловска-Бежоска на „Еуромани”: Економските фундаменти оставаат простор за понатамошно водење олабавена монетарна политика

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, учествуваше на еден од водечките традиционални настани од областа на финансиите – Форумот на Централна и Источна Европа, што го организира „Еуромани” во Виена, Австрија. На овој годишен настан редовно присуствуваат повеќе од илјада учесници – гувернери на централни банки, министри за финансии, раководители …

Повеќе »

На денешен ден пред 75 години започнал хоророт за Хитлер: Денот кога се заклучил во својот бункер!

Адолф Хитлер е роден во Браунау на Ин, Австро-Унгарија (денес Австрија), како син на цариник. Работел како цртач на разгледници и молер. За време на Првата светска војна се борел во Франција, бил изложен на бојни отрови и потоа бил одликуван за храброст. По поразот на германско-австриските сили, тој станал …

Повеќе »

Царовска на средба со коморите, синдикатите и организациите на работодавачи: Преку социјален дијалог продолжуваме со соработката во интерес на економскиот раст и развој

 Заменичката на Претседателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, се сретна со претседателите на четирите најголеми стопански комори, претставници на синдикатите и претставници на организациите на работодавачи. Вицепремиерката нагласи дека соработката помеѓу Владата, коморите, синдикатите и организациите на работодавачи е клучна во креирање на  ефективни и ефикасни економски …

Повеќе »

Донесена одлука за намалување на основната каматна стапка на Народната банка на нивото од 2%

На 14 јануари 2020 година, Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка ги разгледа клучните показатели за домашната економија и движењата на меѓународните и на домашните финансиски пазари, во контекст на поставеноста на монетарната политика. Врз основа на оцената на постојните економски и финансиски услови, како и на присутните …

Повеќе »

СДСМ: платите растат во сите сектори, се грижиме за работниците, повеќе пари завршуваат кај граѓаните

СДСМ како одговорна партија, која се грижи за граѓаните останува посветена на обезбедување што повеќе пари во семејните буџети, стои во соопштението на владејачката партија. „Политиките на СДСМ придонесоа платите значително да пораснат во сите сектори. Почнувајќи од декемвриската плата, работниците со најниски примања земаат минимална плата од 14.500 денари …

Повеќе »

На денешен ден пред 28 години Бугарија беше првата земја што ја призна Република Македонија

На денешен ден пред 28 години (15 јануари 1992 г. ) Владата на Република Бугарија ја призна Република Македонија за суверена и независна држава под нејзиното уставно име. Бугарија беше првата земја што ја призна Република Македонија. Дипломатските односи на ниво амбасади, меѓу двете земји беа воспоставени на 14 декември …

Повеќе »