ЕКОНОМИЈА

Вицепремиерот Анѓушев, министерот за образование Адеми и швајцарската амбасадорка Сутер на конференција за образование – Потребно е поголемо вклучување на приватниот сектор во стручното образование

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев, министерот за образование и наука, д-р Арбр Адеми и амбасадорката на Швајцарија, Н.Е. г-а Сибил Сутер, учествуваа на конференцијата „Вклучување на приватниот сектор за квалитетно стручно образование на идната работна сила“, дел од Проектот за образование за вработување во …

Повеќе »

Вицепремиерот Анѓушев: Нови три странски инвестции ќе се реализираат во земјата

Нови три странски инвестиции ќе почнат да се релизираат во земјава, а една од нив е и на американската компанија Дура, која ќе го дополни производството со две нови фабрики што ги убедивме да ги инвестираат во земјава, а планираа да ги отворат во Чешка, изјави вицепремиерот за економски прашања …

Повеќе »

Зголемен индикаторот на доверба во преработувачката индустрија

Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во ноември 2019 година е зголемен за 0.3 процентни поени во однос на октомври 2019 година и изнесува 22.1, а во однос на ноември 2018 година е зголемен за 1.2 процентни поени. Состојбата на обезбеденоста на производството …

Повеќе »

Заев во официјална посета на Прага: Пријателството меѓу Северна Македонија и Чешка ќе го зајакнеме во економијата, особено со интензивирање на инвестициската соработка

Од март оваа година, до оваа моја посета денеска, имало дури 5 посети на македонски и на чешки највисоки претставници на двете земји во Северна Македонија и во Република Чешка. Тоа доволно силно зборува за одличните политички односи, пријателски врски меѓу нашите две земји, со овие зборови се обрати Претседателот …

Повеќе »

И ндексот на цените во земјоделството кај инпутот е намален за 1.4 %, а кај аутпутот се бележи намалување од 1.2 %

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените во земјоделството во ноември 2019 година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е намален за 1.4 %, а кај аутпутот се бележи намалување од 1.2 %. Во ноември 2019 година, во споредба со ноември 2018 година, …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Предизборни ветувања –  “надуван балон” или  остварлива агенда !

Неделава според најавите владејачката СДСМ треба да ги започне консултациите за кадровските решенија во новата техничка Влада – која е “предвесник” на априлските предвремени парламентарни избори. Владејачката коалиција на опозицијата ќе и ги отстапи челните позиции во двете стратешки министерства – за внатрешни работи и за труд и социјална политика. …

Повеќе »

Одржан состанок на Министерскиот совет на Енергетската заедница во Молдавија – Директорот на Секретаријатот на ЕЗ, Јанез Копач го истакна напредокот на Северна Македонија во енергетскиот сектор 

Под претседателството на Република Молдавија, во главниот град на оваа земја, Кишињев, се одржа состанок на Министерскиот совет на Енергетската заедница за 2019 година. Главен фокус на овој состанок беше ставен на презентацијата на Годишниот извешај за имплементација за 2019 година, на Секратаријатот на Енергетската заедница, како и  целите на …

Повеќе »

Зголемен индексот на прометот во индустријата

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во октомври 2019 година, во однос на октомври 2018 година, изнесува 100.8. Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во октомври 2019 година, во однос на октомври 2018 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија …

Повеќе »

На денешен ден починал Џорџ Вашингтон – кај американците познат како првиот „татко на нацијата”

Џорџ Вашингтон бил роден на 22 февруари 1732, а починал на 14 декември 1799. Тој бил првиот американски претседател од 1789 до 1797. Вашингтон бил командант на силите во Северна Америка кои во 1774 година востанале против британската власт. Востаниците протестирале против обврската да плаќаат големи даноци на лондонската влада, …

Повеќе »