ЕКОНОМИЈА

Продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се пониски за 1.1 % на месечно ниво, а се повисоки за 5.2 % на годишно ниво

Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се пониски за 1.1 % на месечно ниво, а се повисоки за 5.2 % на годишно ниво. Во ноември 2019, во споредба со октомври 2019 година, продажните цени на …

Повеќе »

Германија: Раст на малопродажбата

Малопродажбата во Германија во ноември 2019 година се зголемила, според податоците на статистиката „Дестатис“, кои сугерираат дека потрошувачката останува солидна пред големите Божиќни пазари и покрај слабоста на водечкатата економија во Европа. Продажбата на мало се зголемила за 2,1% во ноември во однос на октомври. Во исто време, растот на …

Повеќе »

Честитки од премиерот Спасовски до премиерот Санчез и до канцеларот Курц за повторните избори на позициите со благодарност за поддршките од Австрија и Шпанија з

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, испрати писма со честитки до Себастијан Курц за повторниот избор на функцијата сојузен канцелар на Република Австрија, како и до Педро Санчез за повторниот избор за премиер на Кралството Шпанија. Во честитките, премиерот Спасовски им посака на канцеларот Курц и на …

Повеќе »

Премиерот Спасовски оствари средба со францускиот амбасадор Тимоние: Државата се движи во вистинската насока, преодната Влада активно ги продолжува реформите, државните интереси мора да се за сите во прв план

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, имаше средба со амбасадорот на Француската Република во земјава, Кристијан Тимоние. Упатени се честитки до премиерот Спасовски за назначувањето на позицијата. На средбата е констатирано дека Република Северна Македонија многу постигна на домашен и на меѓународен план и дека се движи …

Повеќе »

Сугарески: Годинава започнуваме со реконструкција на околу 450 километри локални патишта

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески денеска на прес конференција ги презентираше капиталните проекти што ќе се реализираат во Министерството за транспорт и врски оваа година. Во прилог интегрално ви го пренесуваме обраќањето на министерот Сугаресkи: “Министерството за транспорт и врски, 2019 година ја заврши успешно во реализација на …

Повеќе »

Претседателот Пендаровски оствари средба со воздухопловниот маршал Стјуарт Пич, претседавач на воениот комитет на НАТО

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседавачот на воениот комитет на НАТО, воздухопловниот маршал Стјуарт Пич, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. На средбата беа разменети мислења и информации за тековните процеси во државата, во пресрет на скорешното членство во НАТО алијансата. На …

Повеќе »

Вкупната вредност на извозот на стоки бележи пораст од 10.0 %

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот јануари – ноември 2019 година, изнесува 364 084 193 илјади денари и бележи пораст од 10.0 % во однос на истиот период од претходната година. Вредноста на увезената стока, во …

Повеќе »

Од вчерашната редовна седница: Какви одлуки донесе Владата ?!

Од втората редовна седница на Владата: Одлука за помош од 6 милиони денари за штетите од пожарите во Австралија; Усвоени програми за работа на повеќе министерства, јавни претпријатија, агенции и акционерски друштва во државна Владата на Република Северна Македонија вчера ја одржа редовната втора седница со повеќе точки на дневен …

Повеќе »

Јапонскиот пасош останува најмоќниот во светот

Јапонија го има најмоќниот пасош на светот според новиот индекс. Индексот за пасоши на Хенли ги класифицира сите пасоши ширум светот врз основа на податоците од Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт (ИАТА) и одделот за истражување на компанијата. Индексот ја става Јапонија на првото место благодарение на импресивниот број страници …

Повеќе »