ЕКОНОМИЈА

Владата ја усвои Информацијата за Програмата на економски реформи 2021-2023 година

Скопје, 29 септември 2020 (МИА) – Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата за Програмата на економски реформи 2021-2023 година со Акциски план за реализација на препораките усвоени на Економско – финансискиот дијалог од 19 мај 2020 година, информираат од прес службата на Владата …

Повеќе »

Битиќи: Во последниот квартал следи закрепнување на економијата

Проекциите кои ги имаме до крајот на годината се дека во последниот квартал следи закрепнување кое доколку успешно го премостиме можеме да влеземе во пост ковид периодот со добра основа за развој и стабилизирање, рече денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Осврнувајќи се на најновите статистички податоци за индустриското …

Повеќе »

Бесими – Тимоние: Поддршка од Франција за проекти за одржлив економски раст и животна средина

Министерот за финансии, Фатмир Бесими оствари средба со амбасадорот на Франција во земјава, Кристијан Тимоние, на која, како што информира Министерството за финансии, е разговарано за економскиот план на македонската влада за справување со кризата и Договорот помеѓу двете влади за основање на Француската агенција за развој (ФАР), а со …

Повеќе »

Заев: Со Мицотакис зборувавме за економија, со Грција ќе потпишеме договор за избегнување на двојно оданочување

За време на посетата на Атина, со премиерот Мицотакис, разговаравме за аспектите на Договорот од Преспа, за двата гранични премини што треба да се отворат меѓу двете земји и најмногу за економијата, истакна премиерот Зоран Заев, вечерва во интервју за Канал 5. Посочи дека, 90 проценти од времето зборувале за …

Повеќе »

Ангеловска-Бежоска: Не се очекуваат позначајни инфлациски притисоци

За оваа и за наредната година, па и среден рок не се очекуваат позначајни инфлациски притисоци, оценува гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска. -Во услови на проектиран пад на економската активност во оваа година, не се очекуваат инфлациски притисоци предизвикани од страна на побарувачката. Оттаму, централната банка, со априлските проекции, …

Повеќе »

Четврти сет мерки – 470 милиони за поддршка на граѓаните и стопанството

Преку нов пакет економски мерки вреден 470 милиони евра Владата ќе се обиде во третиот квартал од годинава да го спречи падот на БДП од вториот квартал и со зголемена економска активност и јавна потрошувачка да предизвика раст на БДП во четвртиот квартал и на тој начин да создаде предуслови …

Повеќе »

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

Скопје, 27 септември 2020 (МИА) – Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ги презентира сетот мерки од четвртиот пакет кој го усвои Владата на денешната седница во вкупна вредност од 470 милиони евра, со кој, како што рече, не е заборавен никој. Заедно со претходните три пакети на граѓаните и …

Повеќе »

Според Иран, санкциите на САД ја чинат економијата на државата 150 милијарди долари

Иран загуби приходи од 150 милијарди долари откако американскиот претседател Доналд Трамп се повлече од нуклеарниот договор во 2015 година и повторно воведе санкции за нашата економија, изјави иранскиот претседател Хасан Рохани. Мерките на САД исто така го попречуваат увозот на медицински материјали и храна, рече Рохани во изјава за …

Повеќе »

Владата треба да ја донесе одлуката за четвртиот пакет економски мерки тежок 350 милиони евра

Мерките од четвртиот пакет се дефинирани. Тој претставува продолжение на претходните три и тежи 350 милиони евра, а одлуката треба денеска на седница да ја донесе Владата. Во петокот беше одржан последниот состанок на економските тим министри и претставници на стопанските комори, а вчера за пакетот мерки имаше средба вицепремиерот …

Повеќе »