ЕКОНОМИЈА

Најавени поедноставени процедури за поставување фотонапонски централи (ДПЛ)

Владата ги поедностави процедурите за поставување на фотоволтаични електрани на покривите на домаќинствата и стопанските објекти. На денешната седница ги усвоии измените и дополнувањата на Законот за градење со кои се овозможува на објектите во индивидуална сопственост да бидат поставени фотонапонски електрани со моќност од 6 киловати и на стопанските …

Повеќе »

Најавени поедноставени процедури за поставување фотонапонски централи

ладата најави поедноставени процедури за поставување фотоволтаични електрани на покривите на домаќинствата и стопанските објекти. На денешната седница ги усвои измените и дополнувањата на Законот за градење со кои се овозможува на објектите во индивидуална сопственост да бидат поставени фотонапонски електрани со моќност од 6 киловати и на стопанските објекти …

Повеќе »

Разговори за соработка на Северна Македонија, Србија и Албанија за енергетската криза и за стратешки проекти

Солидарноста и соработката во моменти на енергетска криза, подготовките за претстојната зимска сезона, реализацијата на заеднички проекти во изградбата на енергетската инфраструктура и зајакнувањето на регионалната енергетска безбедност се клучни задачи за сите земји членки на иницијативата „Отворен Балкан”, се согласија на денешната онлајн средба претставници на Министерството за рударство …

Повеќе »

Инфлацијата во Белгија во август ја постигна својата највисока стапка од 1976 година

Во август стапката на инфлација во Белгија достигна 9,94 отсто, што е невидена состојба од 1976 година, јави дописничката на МИА од Брисел. Информацијата ја соопштија белгиските власти утрово. Инфлацијата во најголем дел се должи на високата цена на енергенсите. Со 9,94 отсто во август и 9,62 отсто во јули, …

Повеќе »

Мицкоски: Бизнисот во Македонија плаќа и до двапати повисока цена за струја од бизнисот во регионот

Наместо план, поддршка и стратегија за помош на стопанството и бизнисот, понудија нова енергетска кризна состојба за да можат преку притисоци да влијаат кои фирми, преку ноќ отворени ќе набавуваат јаглен, мазут и струја. Наместо помош за стопанството и бизнисот продолжија да крадат во услови кога никогаш не било потешко. …

Повеќе »

Дополнителни 10,3 милиони долари поддршка од САД за демократско општество и конкурентна економија

Како што нагласи Бесими, со потпишувањето на овој амандман, досегашната ефектуирана вредност од Договорот е 22,1 милион долари од вкупно планираните 56,6 милиони.  Дополнителни 10,3 милиони долари американска поддршка за развој на демократско општество и за конкурентна економија, ќе добие земјава со амандманот на Договорот за грант за партнерство за …

Повеќе »

Владата ќе одлучува за посебна постапка за поставување фотонапонски електроцентрали

Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за градење ќе биде разгледан денеска на редовна седница на Владата. Целта на предложените измени е предвидување посебна постапка за поставување на фотонапонски електроцентрали на објекти од страна на потрошувачи-производители како и на категоризација на градбите за производство на електрична енергија од обновливи …

Повеќе »

Северна Македонија со 15 претставници на Тера Мадре Салоне дел Густо во Торино 

Петнаесет претставници од земјава ќе бидат дел од балканската делегација на Слоу Фуд што ќе учествува на годинашниот 14. Тера Мадре Салоне дел Густо во Торино. Слоу Фуд Северна Македонија, со поддршка на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, ќе се претстави со своја кујна и ќе одржува дегустации и …

Повеќе »

Почна етапната исплата на августовските пензии

Од денеска до 2 септември етапно се исплатуваат августовските пензии  во  банките, за пензионерите кои не користат картички за банкомат.   Исплатата се реализира во четири групи, според висината на пензијата. .

Повеќе »